NOĆ KNJIGE

Treću godinu zaredom, 23. travnja 2014. godine održala se manifestacija Noć knjige kojom se obilježava Svjetski dan knjige i autorskih prava te afirmira ljubav prema knjizi i čitanju. Povodom Noći knjige knjižare, knjižnice, javni prostori i ustanove postaju mjesto odvijanja raznovrsnog programa koji traje od 18 sati do 1 sat iza ponoći: čitaonice i pričaonice za najmlađe, kreativne radionice, kvizovi, nagradne igre, dramske izvedbe, glazbene slušaonice, javna čitanja, projekcije filmova, Bookcrossing, ali i klasična predstavljanja knjiga, druženja s autorima, itd.

Noć knjige ima i svoju matineju (dnevna događanja) prilagođena najmlađem uzrastu u kojoj sudjeluju škole, vrtići te ostale odgojno-obrazovne institucije koje su prepoznale ovu manifestaciju kao priliku za promociju knjige i čitanja među djecom i mladima.

Naša škola je također obilježila Noć knjige sudjelujući u programu matineje. Školsku knjižnicu su u prijepodnevnim satima posjetili polaznici dječjeg vrtića Proljeće, djeca predškolske dobi. Kada su ušli u knjižnicu, dočekala ih je zamračena prostorija, a sve su klupe bile okrenute prema stolicama na kojima su sjedile učenice nižih razreda naše škole. One su za njih pripremile i čitale priče, poeziju i vlastite sastavke. Također su izvele jedan igrokaz i zadavale im zagonetke u čijem su rješavanju vrtićka djeca bila veoma uspješna. Ovo iskustvo čitanja naglas se razlikovalo od drugih načina čitanja jer ovaj put su se našli u njima nepoznatom prostoru te su im čitala djeca tek nekoliko godina starija od njih. Nakon završetka programa naši gosti su imali priliku razgledati knjižnicu i družiti se s knjižničarkom i malim čitačicama. Na ovaj su način djeca iz vrtića, prije upisa u školu, upoznala jedan mali dio škole, u kojem će i u budućnosti, nadamo se, provoditi ugodne trenutke.

Nakon ugodnog druženja s djecom iz vrtića, u školskoj je knjižnici uslijedila likovna radionica „Izrada straničnika i kartonski tisak“ za Likovnu grupu učenika 1. – 4. razreda, voditeljice Vesne Bego. Radionicu je osmislila, pripremila i vodila učiteljica Likovne kulture Nina Kavić. Straničnik je predmet koji se rabi kod obilježavanja prostora među stranicama u knjizi kako bi čitatelj znao gdje je stao s čitanjem. Osim riječi straničnik možemo koristiti i sinonime poput knjižni označivač, graničnik, listokaz, obilježivač, označivač ili najčešće englesku riječ bookmark. Budući da se 18. travnja 2014. godine obilježilo 140 godina rođenja naše svjetski priznate spisateljice Ivane Brlić Mažuranić, učenici su izrađivali straničnike s njenim inicijalima I.B.M.. Nakon uvodnog predavanja u kojemu su saznali kako nastaje grafika, učenici su prvo iz kartona izrezivali inicijale te ih lijepili u obrnutom smjeru .M.B.I na drugi karton. Tako su dobili matrice koje je učiteljica Nina Kavić premazivala crnim temperama miješajući ih na starom ogledalu. Učenici su nakon toga matrice poput pečata, uz pomoć valjka, otiskivali na straničnike, a od jedne matrice je nastalo više straničnika. Svoje straničnike su potom ukrašavali papirom u boji, trakicama i perlicama napravljenima od papira. Svaki učenik je zadržao jedan straničnik,  a ostali su bili izloženi u prostoru knjižnice, gdje su ih ostali učenici naše škole mogli razgledati te izabrati jedan i uzeti ga. Straničnici su bili razgrabljeni već idući dan što pokazuje koliko su mali likovnjaci bili uspješni u ovom zadatku.

Djelić atmostere donosimo na fotografijama.

objavio: Ana Furić   datum: 28. 4. 2014.

« Ožujak 2024 »