POSJET VOLONTERKI IZ MISIONARSKE UDRUGE ZDENAC

U četvrtak 15.5. našu školu posjetile su volonterke iz misionarske udruge Zdenac.

„Nikada nisam niti razmišljala da ne idem u školu. To je bio normalan slijed – vrtić, osnovna škola, srednja škola i nakon nje možda fakultet. Sama mogućnost da ne idem u školu nije postojala i nikada nisam smatrala da je to nešto na čemu trebam biti zahvalna. Rođena sam u zemlji gdje je školovanje dostupno i obavezno, normalno. Mislim da je to najvažnije – školovanje je bilo normalno.“

Tako je svoju priču započela  Marčela Mlinarić, volonterka iz Udruge Zdenac, a zatim nastavila  o svom boravku u Africi, u Tanzaniji. Svaki dio priče popratila je filmom i fotografijama o  putovanju, životinjama, kućama, kafićima, bolestima, prašini,knjgama, biciklima, odjeći, cipelama, odnosu prema ženama, životu na selu, hrani, lopti i nogometu, dječacima i djevojčicama i o vodi.

A naši učenici bili su znatiželjni i neumorni: nabrajaju afričke države i životinje, svašta znaju pa pitaju:“A jeste li vi zaista bili tamo?“ I pozorno slušaju , ali im nije jasno pa opet pitaju: „A kako su iskopali tu rupu iz koje grabe vodu?“

Jedan školski sat  je brzo prošao i sigurno su ostala još brojna pitanja. Zahvaljujemo dragoj Marčeli što nas je počastila svojim dolaskom. Najbolje ćemo joj zahvaliti punom kasicom da ju ponese kad bude išla u Afriku, da se djeci kupe lopte i cipele.

Ne morate kao Marčela otići u Afriku da biste pomogli mališanima,uvijek možete postati kum jednom djetetu, možete poslušati priču o njima i odlučiti ju prepričati svojim susjedima ili možete pomoći nekoj akciji koja se organizira – baš kao što je ova naša.

Koristimo priliku pa najavljujemo izložbu i prodaju radova naših učenika: označivače za knjige, okvire za slike i nakit koje su u afričkom stilu  izradili učenici 4.c, 4.a i 3.b.

UNICEF tim

objavio: Ana Furić   datum: 28. 5. 2014.