Sudjelovanje Osnovne škole Dragutina Domjanića u projektu KIM – kultura izgradnje mira i promicanja nenasilnog ponašanja u djece i mladih

Udruga Ambidekster klub u suradnji s našom školom provodi projekt »KIM – kultura izgradnje mira i promicanja nenasilnog ponašanja u djece i mladih«. Projekt je usmjeren prevenciji svih oblika međuvršnjačkog nasilja s naglaskom na prevenciji sveprisutnog nasilja preko interneta i govora mržnje na internetu.

U sklopu projekta u školi su održane edukativne radionice za učenike (dobrovoljce)  sedmih i osmih razreda pod nazivom »Cybercool – edukacija za aktivizam«. 16 dobrovoljaca je pripremljeno za ulogu vršnjaka aktivista kroz tri edukativne radionice koje su održane tijekom ožujka. Nakon radionica, tijekom travnja i svibnja, vršnjaci aktivisti su u svojim razrednim odjelima na satu razrednika održali po dva izlaganja te prezentirali sadržaje naučene tijekom edukacije. Svojim vršnjacima su izložili naučeno o vrstama međuvršnjačkog nasilja, pojavi nasilja i govora mržnje na internetu, važnosti reagiranja na nasilje te mjestima gdje mogu potražiti pomoć ili savjet.

Vršnjaci aktivisti su izrazili zadovoljstvo edukativnim radionicama u kojima su sudjelovali kao i naučenim sadržajima.

U sklopu projekta provode se i druge aktivnosti:

- on-line savjetovalište »Klikni za sigurnost« (dostupno na mrežnoj stranici www.ambidekster.hr)

- edukacija vršnjaka aktivista »Cybercool edukacija za srednjoškolce« koji će biti uključeni u medijsku kampanju kroz snimanje spota te

- medijska kampanja »Klikni za nenasilje« (više informacija na Facebook stranici Klikni za nenasilje).

Projekt u partnerstvu provode Ambidekster klub, OŠ Luka iz Sesveta i Fade – IN. Škole u kojima se provode edukativne radionice za vršnjake aktiviste, osim OŠ Dragutina Domjanića, su sljedeće: OŠ Marija Jurić Zagorke u Zagrebu, OŠ Luka Sesvete i OŠ Grabik u Karlovcu.

objavio: Andreja Gračner   datum: 11. 6. 2014.

« Ožujak 2024 »