Posjet Vukovaru - gradu heroju

Pročitajte izvješće naših učenika s posjeta Vukovaru!

U prilogu pogledajte slike! smiley

U petak, 25. listopada 2014., deset osmaša iz naše škole i učiteljica povijesti Mira Milek išli smo u Vukovar. Putovanje je organizirala HVIDRA iz Dugog Sela koja je vodila učenike iz  4 osnovne škole. Uz nas su bili učenici iz Donje Zeline, Rugvice i Dugog Sela.

Na ulasku u Vukovar stali smo kod spomenika „Otac i sin“. Spomenik je podignut u čast pukovnika Petra Kačića i njegova sina bojnika Igora Kačića koji su svojim životom kupili našu slobodu.

Nakon toga posjetili smo vojarnu stare JNA  za koju su se vodile teške borbe između agresora i naših branitelja. Tamo smo vidjeli svu vojnu mehanizaciju, korištenu na obje strane u bitci za Vukovar, od topništva, tenkova pa sve do migova.

Naš vodič, pukovnik Petar Janjić „Tromblon“, pričao nam je o svojim iskustvima u ratu. Saznali smo da je on veteran Domovinskog rata koji je svojeručno raznio 29 srpskih tenkova u bitci za Vukovar.

Na putu prema vukovarskoj bolnici stali smo kod poznatog vodotornja i tamo se slikali. U bolnici smo gledali informativni film o njezinoj ulozi u tom razdoblju rata. Iako su u njoj ležali mnogi ranjenici, na nju je padalo oko 10 000 projektila i granata. Dojam je bio još jači jer je tamo bila doktorica koja je radila u bolnici za vrijeme napada i sve to preživjela.

Nakon toga posjetili smo spomenik generala-bojnika Blage Zadre, jednog od najvećih heroja Domovinskog rata. Tamo smo se slikali i krenuli prema Osijeku. Tamo su nas srdačno dočekali branitelji iz udruge UHDDR i pripremili nam ručak. Poslije ručka smo krenuli natrag prema Dugom Selu. Stigli smo sretni, zadovoljni i pod velikim dojmom našeg grada heroja. Nakon ovog posjeta bili smo ispunjeni povijesnim činjenicama iz ne tako davne prošlosti.

Ranjeni grad Vukovar ostao je na obali Dunava, čekajući nove generacije kako bi im ispričao svoju priču.

Na kraju ćemo se poslužiti stihovima Hrvoja Hegedušića:

Vukovar, Vukovar

stoji dok protiču

vode dunavske.

Vukovar, Vukovar,

gori na braniku

svoje Hrvatske!

Izvješće napisali: Karlo Foglec i Izabela Uradin, 8.b

objavio: Marina Sever   datum: 4. 11. 2014.