VALENTINOVO

Jeste li znali?
Početak obilježavanja današnjeg Valentinova seže daleko u povijest, u vrijeme staroga Rima. Tada je kršćanstvo bila mlada religija, a na vlasti je bio car Klaudije II. Car je zabranio ženidbu i zaruke vojnicima kako bi spriječio njihovu želju za ostankom kod kuće umjesto odlaska u rat, no u to doba živio je i svećenik Valentin. Svećenstvo je moralo poštovati odluku, no Valentin je ipak ostao dosljedan i potajno vjenčavao vojnike koji su se htjeli ženiti. Careva ruka ga je naravno sustigla, strpavši ga u tamnicu. Na dan 14. veljače Valentinu su po carevoj kazni odrubili glavu. Nedugo nakon smrti, narod je Valentina proglasio svecem pa tako danas i mi u modernom vremenu slavimo Valentinovo - Dan zaljubljenih.
Tradicije Valentinova su različite po zemljama.
U Engleskoj su prije sto godina oblačili malu djecu u odrasle na Valentinovo. Djeca su išla od vrata do vrata i pjevala Valentinovo pjesmu.
U Walesu se darivale drvene izrezbarene žlice. Simboli su najčešće bili srca, ključevi,a nosile su poruku "ti imaš ključ mog srca".
U nekim zemljama je običaj da djevojka od mladića dobije odjeću kao poklon, a ako ona zadrži dar znači da se želi udati za njega.
14. veljače svakako je dan posvećen izražavanju ljubavi, bilo voljenoj osobi ili dragom prijatelju, djetetu ili majci. Nemojte zaboraviti važnost darivanja na Dan zaljubljenih, nije potrebno trošiti ogromne svote novaca kako biste nekome pokazali da vam je stalo, pokloni za Valentinovo neizostavan su dio svakog Dana zaljubljenih.
Učenicima naše škole dali smo mogućnost pisanja ljubavnih porukica svojim simpatijama, dragim osobama, prijateljima. Učiteljica likovne kulture Nina Kavić, kao i ostali učitelji, potrudila se i uredila je glavni hodnik i nekoliko panoa radovima učenika 5., 6., 7. i 8. razreda, a proslijedila je i svim učenicima ljubavna pisma.heartmailkiss

heartSRETNO VAM VALENTINOVO! heart

Pripremila: Timea Subošić, 7.d

objavio: Martina Jug   datum: 14. 2. 2017.

« Ožujak 2024 »