IZVJEŠĆE O AKTIVNOSTIMA U PROJEKTU "SRETNO DIJETE"

Ove se školske godine naša škola uključila u projekt Foruma za slobodu odgoja "Sretno dijete".

Ciljevi aktivnosti provedenih u mjesecu svibnju bili su poticanje i davanje slobode učenicima u formiranju i odabiru nastavnih sadržaja te poticanje učenika za većim angažmanom i aktivnim sudjelovanjem u nastavnom procesu što rezultira njihovom većom motiviranošću za stjecanjem znanja.

U aktivnost su bili uključeni učenici 3 četvrta i 4 peta razreda. Po dvoje učenika iz svakog razreda samostalno su osmislili i održali sat razrednika odabirući temu prema svojim interesima i potrebama.

Teme:

• Razlika u načinu života između bogate i siromašne djece
  • Sport u Svetom Ivanu Zelini
  • Dinosauri
  • Prevencija vršnjačkog nasilja
  • Atlantida
  • Zašto je važno baviti se sportom
  • Kvalitetno provođenje slobodnog vremena

Na početku su voditeljice predstavile ideju u svakom razredu, nakon čega su se dobrovoljno javila po dva zainteresirana učenika. Za njih su voditeljice održale dvije radionice (posebno četvrti, posebno peti razredi) na kojima su se učenici upoznali s pojmovima poput strukture sata te različitim metodama, oblicima i postupcima rada. U drugom dijelu radionice učenici su sami predlagali i uz vođenje osmišljavali pojedine aktivnosti te izrađivali materijale vezane uz konkretnu temu koju će obrađivati za taj sat razrednika. Učenici su dolazili voditeljicama i individualno dorađivajući svoju ideju i pripremajući se za izvođenje sata. Ideje su bile vrlo kreativne (na zadovoljstvo voditeljica), npr. igrokaz, rješavanje problemske situacije igranjem uloga, motivacijske igre asocijacija, pitanja i odgovora, grupni rad izrade plakata na satu…

Sami satovi bili su učenicima zanimljivi i poticajni te osmišljeni tako da u aktivnostima sudjeluju svi učenici u razredu.

Na kraju su voditeljice s učenicima i njihovim razrednicima analizirale odrađene sate, pohvaljene su odlične ideje, izvedba i posebno uložen trud učenika, a voditeljice će raditi na uočenim nedostacima iduće školske godine kada se planira ova aktivnost pretvoriti u cjelogodišnji projekt na razini škole (da učenici jednom mjesečno samostalno priređuju satove razrednika na temu koja je njima zanimljiva i bitna.)

Voditeljice: Ivana Šokčević

Andreja Gračner

Maja Hunjadi Barišić

objavio: Maja Hunjadi Barišić   datum: 12. 6. 2017.

« Ožujak 2024 »