DAN I NOĆ NA PMF-u

„Znanost je čarobna! Čak i potpuno nevjerojatne pojave imaju sasvim logično objašnjenje.“

Prirodoslovno-matematički fakultet u Zagrebu jednom godišnje otvara vrata svima koji žele osjetiti i uživati u znanju i znanosti u sklopu manifestacije „Dan i noć na PMF-u“.                                      Nastavnici i studenti PMF-a imaju istu misiju: širiti znanje, ljubav prema znanosti i dobre vibracije i, moram dodati, u tome potpuno uspijevaju.

Tridesetak učenika sedmih i osmih razreda naše škole koji  pohađaju grupe i dodatnu nastavu iz kemije, fizike, matematike i biologije posjetili su ovu manifestaciju u pratnji učiteljica Irene Hrženjak, Nine Puhelek i Nataše Hrbud-Puhelek.

Posjetili smo i sudjelovali u interaktivnim radionicama  na Fizičkom  odsjeku:  tamna soba, elektricitet, nenjutnovski fluidi, zvuk, valovi, kojima se razotkriva magija fizike.

Na Matematičkom odsjeku učenici su mogli upoznati ljepotu matematike i računarstva, te sudjelovati u nagradnim igrama.

Poseban doživljaj uvijek predstavlja posjet Kemijskom odsjeku jer POKUS je glavni znanstveni alat i igra – pokušajima i pogreškama pomiču se granice znanja. Naši učenici sudjelovali su u povijesnom maratonu koji im je ponudio odgovore na pitanja: Je li postojala kemija prije alkemije? Kako je Lavoisier volio svoju Marie-Annu? Je li Faraday bio prvi DJ? Kroz povijesne epohe, osobe i eksperimente proživjeli su ljepotu kemije. Osim toga odslušali su i sudjelovali u predavanju dr.sc. Ivana Nemeta te forenzične ekipe s terena na temu “ Forenzična, al, kemija“, gdje su mogli uočiti sličnosti i razlike između analitičke i forenzične kemije, te u čemu griješi Horatio Caine (CSI Miami). Nakon toga, neki od učenika, kroz igrice i kvizove provjerili su svoje znanje iz kemije i osvojili domišljate nagrade.

Bilo je lijepo te je još jednom dokazana jednostavna hipoteza: za postati znanstvenikom dob (ponekad) nije bitna.

Bilježimo se i za sljedeću godinu!

Izvještaj pripremila: Učiteljica Nataša Hrbud- Puhelek

objavio: Martina Jug   datum: 20. 4. 2018.