ŠKOLA ZA ŽIVOT

Sutra započinje nova školska godina. Jedna u nizu onih brojnih što su obilježile školstvo našega zelinskoga kraja. A puno ih je.

U svibnju 2019. godine obilježava se 350. godišnjica školstva u Svetome Ivanu Zelini.

U listopadu 2018. obilježit 'emo 110. godišnjicu školstva u našoj PŠ Prepolno.

Puno je to zajedničkih godina i zajedničkih priča koje su ispisali učenici i učitelji ove škole. Izmjenjivala su se djeca, učitelji, ravnatelji, djelatnici, mijenjali su se prostori, ali ono što sve nas zajedno povezuje, ostalo je isto: nastojanje da odemo korak dalje u vlastitoj spoznaji, da naučimo nešto novo i razmijenimo znanja koja smo stekli, da usvojimo vještine i u životu ih primijenimo kako bismo bolje, kvalitetnije i ljepše živjeli, mi i ljudi oko nas.

Ove školske godine uključili smo se u Školu za život. Iza nas je radno ljeto i puno riješenih zadataka u e-učionicama. Svi smo prionuli učenju. Rješavanje problema, Učiti kako učiti, Vrednovanje, Ishodi učenja samo su neke od tema kojima smo se bavili tijekom protekloga razdoblja pripreme.

Škola je mjesto susreta učitelja i učenika i njihova zajedničkog putovanja prema širinama koje nudi znanje o nečemu. Mjesto na kojemu se uči čitati život i odgovarati na njegova pitanja i izazove. Iz jednostavnih primjera naučiti kako slično primijeniti u svakoj životnoj situaciji. Znati pročitati i razumjeti pročitanu knjigu, ali znati pročitati i razumjeti i pročitani recept, uputu za korištenje nekoga alata, etiketu na odjevnom predmetu i slične životne okolnosti.

Želimo naučiti životno primijeniti znanja stečena u školi. I ne bojati se izazova. Nego znati da smo im dorasli.

Puno je do sada ispisanih stranica u našim spomenicama. Sutra u dnevnike škole upisujemo nova imena dječaka i djevojčica što znatiželjno i zbunjeno (istovremeno), s puno iščekivanja započinju svoju školsku priču i pišu nove stranice naših spomenica. Neizmjerno im se veselimo.

Baš kao što se veselimo i svima što će sutra ponovno sjediti u našim klupama i pričati o svojim ljetnim dogodovštinama.  Tek sutra će škola opet jednom biti PRAVA ŠKOLA – ispunjena dječjim glasovima i smijehom. I oživjet će svaki njezin kutak.

Svima nama želim lijepu, radosnu, uspješnu, veselu i kvalitetnu školsku godinu. Punu životnih spoznaja, usvojenih vještina i radosti!

Radujem se sutrašnjem susretu. I školskoj godini što slijedi.

objavio: Gordana Čosić   datum: 2. 9. 2018.

« Ožujak 2024 »