IZVANUČIONIČKA NASTAVA - OSMAŠI U VUKOVARU

Osmaši su prošlog tjedna posjetili Vukovar. Kako im je bilo i kako su sve doživjeli, pročitajte u nastavku u tekstu Leonarde Zbiljski.

Putovanje u Vukovar

Putovanje u Vukovar bilo je jako lijepo i emocionalno iskustvo. Nije lako gledati i slušati o tim stvarima, a možemo se samo pitati kako je to bilo doživjeti.

Prvoga dana smo imali dva predavanja. Saznali smo kako je rat započeo, odvijao se i završio. Drugi dio predavanja, "Bitku za Vukovar", održao je pravi bojnik koji je i sudjelovao u njoj. U početku se činio strog, ali nije. Moja prijateljica i ja smo tijekom njegovog predavanja primijetile da on može o tim događajima puno pričati, ali ne može gledati videozapise. Iz tog primjera smo naučili - koliko god mi jaka osoba bili, rat će na nama ostaviti neke posljedice. Večer smo proveli u gradu i sportskom centru.

Drugi dan je bio ispunjen. Nakon doručka posjetili smo Vukovarsku bolnicu.

Pogledali smo kratki film koji nije bio za svačije oči, pogotovo za emocionalne osobe. Film je bio uznemirujuć i tužan. Muzejski dio bolnice bio je praktično uređen. Voditeljica iz bila je jako draga i pričala nam je o stanju bolnice za vrijeme rata.

Zatim smo posjetili Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata u Vukovaru. Tamo smo razgledali groblje i poslikali se. Svi ti križevi podsjećali su me na šumu. Svaki križ u mojim mislima je drvo koje daje život drugima. Ti ljudi su moje drvo, dali su mi Hrvatsku i slobodan život. Poslije smo posjetili Ovčaru i Memorijalni centar Ovčare. Tamo mi je pri srcu bio najteže. Stajati na mjestu gdje su naši ljudi ubijani i bacani kao na smetlište. Sa velikom tugom na srcu izmolili smo molitvu za njih i zapalili svijeće. Nismo li mi ljudi? Jesmo li to zaslužili boreći se za naša prava? Nismo.

Također smo posjetili crkvu sv. Filipa i Jakova. Bila je jako lijepo uređena. Što je crkva preživjela za vrijeme rata, pričao nam je simpatičan franjevac.

Posjetili smo i Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti. Tamo smo slušali o braniteljima i o „groblju tenkova". Na putu prema vojarni stali smo poslikati vodotoranj koji je u procesu obnove. Pretposljednja stanica nam je bila vojarna. Tamo smo slušali još zanimljivih ratnih priča i razgledavali vojnu opremu i muzej. Nakon ručka smo imali predavanje o miru koje me potaknulo na razmišljanje. Rat nije rješenje, a ako već ratuješ, ratuj pošteno. Za kraj smo imali kviz znanja. Naša škola, odnosno, predstavnice naše škole Bernarda Husar i Petra Pavliček su pobijedile i bili smo jako ponosni.

Vukovar je za mene posebno iskustvo koje nikada neću zaboraviti.

Leonarda Zbiljski 8.b

Učenici u Gradskom muzeju Vukovar

objavio: Maja Hunjadi Barišić   datum: 7. 12. 2018.

« Ožujak 2024 »