Izlet šestaša u Osijek i Kopački rit

U srijedu, 3. lipnja 2015., u 5:30 sati ujutro krenuli smo na jednodnevni izlet u Osijek i Kopački rit. Bili smo jako uzbuđeni zbog ranog polaska pa neki učenici nisu čak ni spavali proteklu noć. Krenuli smo veseli i puni snage za dug put do našeg cilja. Već se pri polasku pričalo, smijalo i pjevalo u autobusnima te smo odmah znali da će nam izlet biti odličan.

Detaljniji izvještaj i slike pogledajte u cijeloj obavijesti. smiley

U Osijek smo stigli oko pola 11 i odmah smo išli u razgledavanje starog dijela grada Tvrđe te se prošetali šetnicom uz Dravu.

Tamo smo se zaustavili da bismo se slikali na prekrasnom visećem pješačkom mostu preko Drave.

Nakon kratkog fotosessiona na mostu, krenuli smo do centra Osijeka. Tamo smo se osvježili na prekrasnoj fontani na Trgu Ante Starčevića koja nam je izgledala kao fatamorgana na užeglom asfaltu.

Nekoliko metara dalje imali smo priliku vidjeti predivnu i očaravajuću crkvu sv. Petra i Pavla iz 19. stoljeća. Plijeni pogled svojom veličinom te prepoznatljivom fasadnom opekom.

Unutrašnjost crkve je također očaravajuća zbog mnoštva stupova, visokih stropova, svodova te prekrasnih vitraja.

Pregledavši sve najbitnije spomenike Osijeka, imali smo pauzu za ručak i osvježenje te smo nastavili putovanje prema Kopačkom ritu.

Jedva smo dočekali dolazak do Parka prirode jer smo znali da će nas raznoliko drveće i krošnje sakriti i ohladiti od uzavrelog sunca i tempretaure koja se sezala preko 30*C.

Najprije smo pogledali desteominutni film koji je snimam za vrijeme svih godišnjih doba kako bi dočarao fenomenalnu izmjenu krajobraza, a nakon toga smo razgledavali Kompleks dvorca Tikveš u pratnji vodiča.

Tamo smo ovjekovječili uspomenu slikajući se ispod najstarijeg hrasta u Parku.

Još jedan neopisivo lijep osjećaj bio je vožnja brodom kako bismo upoznali Posebni ornitološki rezervat.

I tako je naš jednodnevni izlet došao kraju te smo morali krenuti put naše Zeline. Sunce nas je na zapadu opet pratilo cijelim pute i dalje pržilo kroz autobusne prozore. Iako smo mislili da ćemo po povratku spavati i da će većina učenika biti iscrpljena i umorna, autobusom se opet orio smijeh, veselje i pjesma.

U Zelinu smo stigli oko 21:30h gdje su djecu dočekali roditelji koju su jedva čekali da čuju kako smo se lijepo proveli.

Bio je to jedan prekrasan izlet koji nas je podsjetio koliko su predivne slavonske ravnice, kako izgleda grad s najviše zelenila i zelenih površina u Hrvatskoj te kako posebno izgleda netaknuta priroda Kopačkog rita.

Nadamo se da smo ovim slikama barem malo dočarali tu ljepotu te vas potaknuli da je i vi odete pogledati uživo! smiley

objavio: Marina Sever   datum: 4. 6. 2015.