IZVJEŠĆE S 3. NACIONALNOG NATJECANJA U ČITANJU NAGLAS

19. i 20. studenoga 2015., učenica 3.b razreda Ana Banovec, lijepo je, hrabro i nadahnuto predstavljala našu školu i županiju na 3. Nacionalnom čitanju naglas u Sisku. Organizatori ovog natjecanja su Narodna knjižnica i čitaonica „Vlado Gotovac“ Sisak te Hrvatsko knjižničarsko društvo – Komisija za knjižnične usluge za djecu i mladež uz pokroviteljstvo Ministarstva kulture.

U mlađoj je kategoriji svoje županije predstavljalo 14 natjecatelja, među kojima je naša Ana bila najmlađa, te bez obzira što Prosudbena komisija nije ocijenila Anin nastup pobjedničkim, za Anu je to bilo lijepo i bogato iskustvo i vratila se u Zelinu prepuna pozitivnih dojmova. Organizatori su se stvarno potrudili da nam ta dva dana u Sisku budu ugodna i zanimljiva. Sve je bilo isplanirano do najmanjeg detalja.

Samo natjecanje u mlađoj kategoriji održalo se u četvrtak u popodnevnim satima, a nakon proglašenja najboljih vratili smo se u Hotel Panonija, u kojem smo bili smješteni, na večeru. Nakon večere slijedilo je pravo iznenađenje – Ćaknuta čajanka! Naime, kroz cijelo se natjecanje tematski provlačila „Alisa u Zemlji čudesa“ autora Lewisa Carrolla. Tako smo na otvorenju natjecanja vidjeli ulomak iz plesne predstave „Alisa“ Plesnog i baletnog studija Doma kulture Kristalna kocka vedrine, voditeljica natjecanja bila je obučena u kostim kraljice, u konferansi i najavama nastupa natjecatelja često se citiralo iz dotične knjige, a u stanci natjecanja mogli smo pogledati prezentaciju „Alisa u crtežu“.

Ćaknuta čajanka iz „Alise u Zemlji čudesa“ odigrava se za stolom gdje čaj piju Alisa, Klobučar, Ožujski zec i Puh te vode naoko besmisleni, ali poznavajući logiku i smisao za humor autora Lewisa Carrolla, ipak duhovit razgovor pun  igara riječi i neobičnih pitanja. U našoj Ćaknutoj čajanci sudjelovali su svi natjecatelji u čitanju naglas, a dekor, ugođaj, društvo, čaj i torta...ma pogledajte slike! (Moram priznati da je mentorima ulaz na čajanku bio zabranjen te smo bilo poprilično ljubomorni na natjecatelje za koje je ovo bilo organizirano! ;) )

U petak se održalo natjecanje u starijoj kategoriji, a prije toga smo se probudili rano te uz stručnog osebujnog vodiča prošetali gradom i posjetili Gradski muzej Sisak.

Trebamo napomenuti da smo na putu do Siska imali književni susret na kotačima. Naime, s nama su u autobusu putovale dvije spisateljice, Melita Rundek i Silvija Šesto, te smo na putu ponešto čuli o njima, čuli njihova razmišljanja o čitanju, knjizi i još koječemu, razgledali njihove knjige, postavljali pitanja i zabavljali se.

Nakon natjecanja i ručka u McDonald'su, puna trbuha, umorne, ali vesele i bogatije za neke nove prijateljice i hrpu novih iskustava, Ana i ja vratile smo se s ovog živopisnog, 3. Nacionalnog natjecanja u čitanju naglas!

Maja Hunjadi Barišić

Privatne fotografije te fotografije preuzete s https://www.facebook.com/natjecanje.u.citanju/?fref=ts

objavio: Maja Hunjadi Barišić   datum: 25. 11. 2015.

« Ožujak 2024 »