NAGRADA ZA LITERARNI RAD

Na literarnom natječaju Dječjega duhovnoga stvaralaštva "Stjepan Kranjčić" Tea Andričić, učenica 3. b razreda, osvojila je 2. nagradu.

Završna svečanost 5. Susreta održana je u subotu, 23. travnja 2016., u Hrvatskom domu u Križevcima. Izabrani radovi javno su izvedeni, a zatim su dodijeljene i nagrade najbojim radovima.

Uz osvajanje 2. nagrade Tea je dobila i puno pohvala za svoj javni nastup.

I mi joj čestitamo!

što sam naučila jednog naopakog dana

Dan nije počeo dobro. Ustala sam na lijevu nogu. Doslovno. Samo što je ta lijeva noga stala na Lukinu igračku dinosaura. Luka je moj mlađi brat koji ima tri godine.

Krenula sam na doručak i …  šalica vrućeg čaja prolila mi se na pidžamu.

U školi sam shvatila da sam zaboravila tenisice pa sam dobila minus. Alen mi je dobacio da sam smotani Zdravko Zaboravko. Njegove riječi nisu pomogle. Nimalo. Iz ispita sam dobila trojku. Svi su mi se smijali.

-Kako si mogla dobiti trojku iz tako jednostavnog ispita?! - u glavi su mi odzvanjale samo te riječi, i tužne, i ružne , i uvredljive.

Za vrijeme školskog odmora nisam mogla jesti. Vratila sam se u učionicu. Kad tamo, sok proliven po mojoj bilježnici. Tada sam se razljutila i ni s kim više nisam željela razgovarati. Moje prijateljice su nešto šaputale i bila sam sigurna da me ogovaraju. Boljelo me, ali sam se pravila da me nije briga.

Kada sam se vratila kući, mama i tata su se svađali. Nisam im mogla povjeriti svoje probleme. Zatvorila sam se u sobu. Bila sam tužna i činilo mi se da se nikada više neću razveseliti.

Ali sutradan se dogodilo čudo. Učiteljica je izabrala moj likovni rad kao najbolji. Od njezinih riječi: -Vrlo si maštovita i darovita.- činilo mi se da rastem. Osmijeh mi se širio licem.

Puna samopouzdanja ispravila sam trojku u čistu peticu. Ispostavilo se da me prijateljice nisu ogovarale već su pokušale otkriti krivca koji je prolio sok po mojoj bilježnici. Možda sam ipak trebala razgovarati s njima. Mama i tata su se pomirili, izgledali su sretno i zadovoljno i objasnili mi da su imali samo „malu razmjenu mišljenja“.

- Za tebe uvijek imamo vremena. Trebala si nam povjeriti što te muči. Vidiš da se stvari mogu popraviti kao što si i ti sama ispravila ocjenu. Bravo! – pohvalili su me.

I znate što sam naučila? Sada razumijem kada ljudi kažu: Nije sve crno onako kako izgleda. Stvari se mogu poboljšati, i popraviti. Svoje probleme treba podijeliti. Riječi utjehe i podrške mogu nam vratiti samopouzdanje.

Nadam se da ću pokazati razumijevanje i izreći te prave riječi kada netko drugi bude imao naopak dan.

objavio: Željka Peras   datum: 25. 4. 2016.