18. LISTOPADA - DAN KRAVATE

18. listopada obilježava se hrvatski i svjetski Dan kravate – univerzalnog poznatog i prepoznatljivog hrvatskog simbola. Kravata ne simbolizira samo Hrvatsku, već i temeljne ljudske vrijednosti, ali i eleganciju te zajedništvo. Zato ćemo u utorak svi obilježiti ovaj dan tako što ćemo oko vrata zavezati kravatu ili maramu!

Kravata je dekorativni odjevni predmet, oblika vrpce, koji se nosi oko vrata provučen ispod ovratnika košulje, izrađen od svile ili nekog drugog platna.

Taj modni dodatak kao simbol muške elegancije povezuje se s Hrvatima još od 17. stoljeća kada su ga hrvatski vojnici, sudjelujući u Tridesetogodišnjem ratu, nosili oko vrata u obliku marame.

Kravata zapravo potječe iz hrvatske pučke tradicije u kojoj je rubac oko vrata dio muške svečane narodne nošnje, a simbolizira vjernost i odanost jer su ga djevojke darivale svojim odabranicima prije njihova odlaska na bojište.

U Francuskoj je 1667. godine ustrojena posebna pukovnija pod nazivom „Royal Cravates“ koja je dobila ime po Hrvatima, a kao vrijedan modni dodatak prepoznao ju je francuski „Kralj Sunce“ – Luj XIV. koji je na dvoru angažirao osobu zaduženu za odabir i dostavu kravata. Kravata se brzo proširila Europom, a Englezi, promijenivši uzorke, boje i načine vezivanja, učinili su je pravim kultom. Svi narodi koji su došli u doticaj s kravatom dodali su nešto svoje u taj modni dodatak stoga ga se zaista može smatrati simbolom povezanosti među narodima.

Zanimljivo je kako postoji čak osamdeset i pet teorijskih mogućnosti vezivanja kravate. Pogledajte one jednostavnije ;)

knez Borna

knez Borna pojačani

Važnost kravate, kao modnog dodatka koji se koristi u svečanim prigodama, u promociji Hrvatske, prepoznala je „Academia Cravatica“ – neprofitna ustanova koja se bavi proučavanjem, čuvanjem i unaprjeđivanjem kravate kao pokretne hrvatske i svjetske baštine. Zahvaljujući toj ustanovi, u Puli je 2003. godine, izvedena je fantastična umjetnička instalacija „Kravata oko Arene“. Ta je kravata bila nevjerojatnih dimenzija: duga 808 metara, najveća širina donjeg dijela bila je 25 metara, a sam čvor kravate bio je dug 15 metara. Međutim, poruka te instalacije puno je veća od širine tkanine koja je utrošena u njenu izradu. Naime, na taj je način povezano suvremeno i antičko doba, a crvenom bojom upućena je poruka ljubavi i zajedništva među narodima.

objavio: Maja Hunjadi Barišić   datum: 17. 10. 2016.