DANI KRUHA - DANI ZAHVALNOSTI ZA PLODOVE ZEMLJE

Od 11. do 15. listopada u našoj su školi obilježavani Dani kruha - dani zahvalnosti za plodove zemlje. Tijekom cijelog su tjedna učenici donosili plodove zemlje i ukusne slastice koje su pripremali sa svojim mamama, bakama ili sami. Uključili su se učenici i jedne i druge smjene.

U rubrici Razredna nastava pročitajte i pogledajte kako je to izgledalo među učenicima nižih razreda.

Iscrpno objašnjenje zašto obilježavamo Dane kruha pronašli smo na stranicama Udruge Lijepa naša.

Sjetili smo se i svetog Franje Asiškog, zaštitnika ekologa i velikog zaljubljenika u prirodu, čiji blagdan obilježavamo u istom mjesecu u kojem obilježavamo i Dane kruha (3. 10.)

Dani kruha – dani zahvalnosti za plodove zemlje – obilježavaju se svake godine tijekom listopada u dječjim vrtićima, osnovnim i srednjim školama, učeničkim domovima, ustanovama za odgoj i obrazovanje djece s teškoćama u razvoju, te ograncima i granama Udruge Lijepa naša. Svečanostima Dana kruha, uz molitvu, blagoslov i simbolično blagovanje kruha zahvaljujemo Bogu na svim plodovima, radostima, uspjesima i darovima kojima smo tijekom godine kao narod i kao pojedinci bili podareni.

Obilježavanje Dana kruha u vrtićima, osnovnim i srednjim školama, učeničkim domovima, te ustanovama za odgoj i obrazovanje djece s teškoćama u razvoju, pridonosi potpunijem odgoju i obrazovanju za zaštitu okoliša, upoznavanju i očuvanju biološke raznolikosti Hrvatske, podizanju svijesti o ekološkoj poljoprivredi i zdravoj prehrani, a temelji se na izgrađivanju pozitivnih stavova i stvaranju pravilnog emocionalnog odnosa djeteta–učenika i prirode.

SVETI FRANJO ASIŠKI - ZAŠTITNIK EKOLOGA

U listopadu se slavi i blagdan svetog Franje Asiškog (3. 10.) - sveca kojeg su, zbog zaljubljenosti u prirodu, ekolozi izabrali za svog zaštitnika, a u svijetu se prepoznaje i kao svetac mira. Poznat je po svojoj Pjesmi stvorova u kojoj poziva svu prirodu i čovjeka da iskaže zahvalnost svome Stvoritelju.

2010_10_04_sv.franjo

Hvaljen budi, Gospodine moj, po sestri i majci nam Zemlji.
Ona nas hrani i nosi,
slatke nam plodove, cvijeće šareno i bilje donosi.
.

Naši se učenici svake godine rado uključe i vrlo očito uživaju u ovim događajima.

Hvala svima koji su se potrudili i marljivo pripremali sve ukusne slastice (u svim oblicima - kruh, peciva, kolači, pekmez...).

objavio: Gordana Čosić   datum: 23. 10. 2010.

« Ožujak 2024 »