Održana mBot radionica

U sklopu edukativnih radionica Croatian Makers tima u četvrtak 30.11.2017. u našoj je školi održana radionica iz Robotike- osnove o mBot robotu. Radionicu je održao ambasador Croatian Makers tima Vlado Lendvaj.

Radionica je započela u 17:45 sati. Na radionici je sudjelovalo 18 učenika od 5. do 8. razreda sa svojim učiteljima: Vinko Gavran (učitelj Tehničke kulture), Iva Kart (učiteljica Informatike) i Ivana Gregurić (učiteljica Informatike).

Kliknuti na opširnije za detaljnjiji pregled vijesti.

Učenici su bili podijeljeni u skupine i radili su sa ukupno 5 mBot robota.

Predavač je na početku predavanja rekao nekoliko uvodnih rečenica o mBotu.

Što je mBot?

- mBot je cjelokupno rješenje za svako dijete koji daje praktično iskustvo u programiranju, elektronici i robotici. Rad s mBot robot setom inspiriran je Scratch 2.0. programom koji se može povezati s mBot uređajem koristeći Bluetooth ili 2.4GHz wireless modul.

- Ovaj jednostavan za sastavljanje mBot edukacijski robot set pruža neograničene mogućnosti da djeca nauče STEAM (znanost, tehnologiju, inženjering i matematiku).

- mBot – edukacijski robot set je cjelokupno rješenje za početnike kako bi stekli osnovna iskustva u programiranju, elektronici i robotici.

- Sadrži 38 sastavnih dijelova koji se mogu složiti u 10 minuta, a jedinstveno obojani RJ25 priključci za žice osiguravaju više vremena za programiranje i kreativnost.

- Grafičko programiranje- računarno-grafički softver mBlock razvijen je na temelju Scratch 2.0. te omogućuje djeci da brzo nauče programiranje, kontroliraju robota i realiziraju sve više funkcija koje mBot ima.

Na računalima smo prethodno instalirali program mBlock pomoću kojeg su učenici mogli programirati. Učenici su uz uputstva predavača isprobali: prvo spajanje mBot robota na računalo, prvi program za mBota, nekoliko osnovnih programa za mBot robota, kretanje mBot robota... Učenici su mogli napisati i svoj program sa naučenim naredbama i isprobati kako će mBot raditi.

Učenici su bili zadovoljni jer su, kako kažu, u dva školska sata koliko je i radionica trajala mnogo toga naučili. Svi dodatni materijali mogu se pronaći na web stranici http://izradi.croatianmakers.hr/robotika/. Radionica je završila u 19:20 sati.

Izvješće podnijeli: učitelj Tehničke kulture Vinko Gavran i učiteljice Informatike Iva Kart i Ivana Gregurić

Pogledajte fotografije i tri kratka videa s radionice.

Pogledajte tri kratka videa:

objavio: Ivana Gregurić   datum: 6. 12. 2017.