OBILJEŽILI SMO SVJETSKI TJEDAN SVEMIRA

Obilježili smo Svjetski tjedna svemira... pogledajte kako...

Aktivnosti su u našoj školi osmislile učiteljica fizike i matematike Irena Hrženjak i školska knjižničarka Maja Hunjadi Barišić. Već sam prostor školske knjižnice odiše svemirski jer je knjižnica oslikana zvijezdama i planetima te ilustracijama iz knjige „Mali princ“ i tako se sjajno uklopila u obilježavanje.

Knjižničarka je osmislila izložbu knjiga svemirske tematike pod naslovom Dobrom knjigom osvoji svemir. Tu se našlo puno dobrih naslova za sve uzraste naših učenika - od slikovnica „Zmajić Kokos u svemiru“, „Krava na Mjesecu“ i „Posjet iz svemira“ preko dječjih romana „Smogovci i strašni Bongo“, „Djevojčica iz svemira“, „Eko Eko“, „Suvišan u svemiru“, „Ljubičasti planet“ do romana za mlade „Odiseja u svemiru“, „Svemirska nevjesta, „Put na Mjesec“... Naravno, izložili smo i razne zanimljive enciklopedije. Učenici su izložbu sa zanimanjem razgledavali i knjige posuđivali, a mogli su odigrati i zanimljivu svemirsku igru.

Učenici četvrtih razreda su u svojoj izvanučioničkoj nastavi, baš u Svjetskom tjednu svemira, posjetili planetarij u Tehničkom muzeju Nikola Tesla u Zagrebu gdje su upoznali izložene modele najpoznatijih svemirskih letjelica, raketa-nosača i orbitalnih stanica koji zorno prikazuju početke razvoja astronautike te izgled zvjezdanog neba od Sjevernoga pola do ekvatora.

Dodatno na nastavi Matematike i Fizike učenici su proučavali astronomsku jedinicu i vezu horoskopskih znakova, planeta i Zodijaka te izradili plakate, a dvije su učenice (Tea Andričić i Ana Banovec) napravile i model Sunčevog sustava koji smo objesili u knjižnici.

Nismo zaboravili ni pismeno izražavanje na neku svemirsku temu, a najviše nam se svidio rad pod nazivom Zvijezde patuljci i zvijezde divovi: njihova priča zajedničkog života Bernarde Husar.

objavio: Maja Hunjadi Barišić   datum: 25. 10. 2018.