136. ROĐENDAN DRAGUTINA DOMJANIĆA

136. rođendan Dragutina Domjanića proslavljen je vrlo svečano. Prisustvovali smo svečanoj akademiji u Gradskoj vijećnici, otkrivanju novopostavljene pjesnikove biste ispred koje smo položili cvijeće te otvorenju izložbe u Gradskom muzeju. Cjeloviti izvještaj pročitajte pod opširnije.

Dragutin M. Domjanić veliki je prigorski i hrvatski kajkavski pjesnik. Rođen je 12. rujna 1857. u Adamovcu, točnije u Krčju, pokraj Sv. Ivana Zeline. Njegove tri najpoznatije zbirke pjesama su: Kipci i popevke, V suncu i senci i Po dragomu kraju.

U ponedjeljak, na njegov rođendan održala se svečanost otkrivanja biste Dragutina M. Domjanića na trgu Ante Starčevića u Sv. Ivanu Zelini. Na svečanoj akademiji njemu u čast govorili su brojni uglednici: pozdravni govor održao je gradonačelnik Svetog Ivana Zeline, Vlado Žigrović. Nakon toga je uslijedio govor Velikog meštra Družbe "Braća hrvatskog zmaja" prof. dr. sc. Nevia Šetića, a o literarnom utjecaju Dragutina Domjanića na hrvatsku književnu kulturu govorio je prof.dr. Ivo Kalinski. Pjesnikove napore u očuvanju kulture hrvatskog jezika i nacionalnog indentiteta istaknuo je Srećko Šestan, ravnatelj Uprave za izvedbene umjetnosti i audiovizualnu djelatnost Ministarstva kulture RH . Glazbeno je program začinio kvartet "Gubec", a stihove prigorskog pjesnika i plemenitaša interpretirao je dramski umjetnik Anđelko Petric.

Nakon otkrivanja biste, rad akademskog kipara Ivice Grošinića, mi, učenice OŠ Dragutina Domjanića, ponosne što predstavljamo školu koja je nazvana po našem velikom pjesniku, položile smo cvijeće ispred biste. U Muzeju Svetog Ivana Zeline, razgledale smo izložbu "Domjanići zelinski", njegove fotografije, pjesme, rukopise, pisma... Tako smo doživjeli komadić Domjanićeva vremena te smo ponosni što naša škola nosi njegovo ime.

Jana Kure i Leona Crneković

objavio: Maja Hunjadi Barišić   datum: 13. 9. 2011.

« Ožujak 2024 »