ONE MISLE DA SMO MALE - PREVENCIJA HPV-a

Već nekoliko godina zaredom školska knjižničarka u suradnji s učiteljicom biologije Dijanom Stubičar provodi aktivnosti pod nazivom One misle da smo male - HPV, cijepljenje i prevencija raka maternice: bolje spriječiti nego liječiti. Spajamo čitanje iz užitka i biologiju, učimo, vježbamo prezentacijske vještine i potičemo druge da se prema svojem (i tuđem) zdravlju ponašaju odgovorno.

Zašto baš HPV? HPV infekcija je najproširenija virusna spolno prenosiva infekcija -  uzrok su joj humani papiloma virusi (HPV). Pojedini od 150 različitih genotipova HPV-a kod dugotrajne neliječene infekcije uzrokuju ozbiljna oštećenja zdravlja i dovode do raka vrata maternice. U Hrvatskoj godišnje obolijeva oko 350, a umre oko 100 žena od raka vrata maternice.

Da što bolje osvijestimo važnost sprečavanja nastanka raka vrata maternice (i ostalih rakova povezanih s HPV-om) nekoliko je učenika iz svakog osmog razreda pročitalo knjigu spisateljice Julijane Matanović "One misle da smo male". To je zanimljiv tinejdžerski roman o djevojčici Matiji i njenoj obitelji. Jedan od likova (zasad nećemo reći koji, pročitajte knjigu) razboli se od infekcije HPV-om. Sve nasreću prođe dobro, a na kraju knjige su pitanja i odgovori o HPV-u, dijagnostici, liječenju i prevenciji koje je napisala doktorica Anka Dorić rječnikom koji je i učenicima razumljiv.

Nakon što pročitaju knjigu te još dodatno istraže HPV, učenici pripremaju prezentaciju s kojom onda na satu Biologije upoznaju i ostale učenike u razredu. Poseban naglasak stavljaju na sprečavanje raka vrata maternice i ostalih spolno prenosivih bolesti: odgovorno spolno ponašanje, zdrav život (jer dobar imunitet pobjeđuje virus), preventivni ginekološki pregledi koji uključuju PAPA test i cijepljenje koje je VISOKO PREPORUČLJIVO I ZA DJEČAKE I ZA DJEVOJČICE, posebno u osmom razredu kada je besplatno.

Cilj ovih aktivnosti je da nijedna od djevojčica ne postane crna statistika žena koje su umrle od raka vrata maternice!

objavio: Maja Hunjadi Barišić   datum: 23. 1. 2019.