UČENICA NIKA PETRIŠ OSVOJILA NAGRADU ZA LITERARNI RAD

Povodom Svjetskog dana ljudskih prava, Ured za ljudska prava Vlade Republike Hrvatske, proveo je natječaj za likovne i literarne radove na temu "Pomaganjem drugima postajemo bolji". Na natječaju su sudjelovali učenici osnovnih i srednjih škola diljem Hrvatske.

Između 417 pristiglih literarnih radova odabrana su po tri najuspješnija rada učenika osnovnih i učenika srednjih škola.

Među nagrađenima je i Nika Petriš, učenica 3. a razreda naše škole i članica literarno-novinarske grupe.

Prigodna priznanja nagrađeni učenici su dobili u programu obilježavanja Dana ljudskih prava, 10. prosinaca, na zagrebačkom Trgu bana Josipa Jelačića.

Nika, čestitamo!

Nikin pismeni rad:

Djevojčica Koso Oko

Ma, nije to bilo njezino pravo ime. Ona se zapravo zvala Lena, ali kada smo se upoznale, ja sam se obožavala igrati Indijanaca i ona je zbog svojih kosih očiju odmah dobila to ime. Evo kako smo se upoznale.

Obožavam biti kod bake na selu, a vrijeme ljetnih praznika k'o stvoreno je za to. Jurcam s djecom po rascvalim livadama, skrivamo se u kupovima napravljenim od mirisnog pokošenog sijena ili se igramo Indijanaca po voćnjacima i poljima kukuruza. U bakinom selu ima puno djece. Nitko se ne ljuti što su nam lica uprljana od zemlje ili kakve slasne kupine iz grma.

Lena je također došla kod svoje bake. Čula sam kako se veselo smije ispitujući svoju baku Milicu o koječemu. Virila sam između dasaka starog plota i ugledala ju. Imala je tamnu kosu i kose oči. Došla je do mene i pitala me hoću li se s njom igrati. Govorila je nekako čudno, a i neobično se ljuljala dok je hodala. Imala je i neobično male ruke i izgledala je mlađe nego što je bila. Ubrzo smo postale prave prijateljice. Ona je bila Koso Oko, a ja Brza Voda i nosile smo pero zataknuto u kosi.

Mama mi je objasnila da Lena ima Downov sindrom. Rekla je da je to bolest, ali ne poput prehlade, nego takva s kojom se rodiš i živiš cijeli život. S Lenom su igre malo drugačije, a ipak zabavne. Ona obožava kuhati. Baka Milica joj daje prave namirnice i ona sama zna ispeći palačinke. Odlične su s pekmezom. A kako samo lijepe ukrase radi! Od trave, granja i češera koje lijepi po malim komadima drveta, nastane nešto prekrasno. Mojoj smo mami tako zajedno napravile poklon za rođendan i bila je oduševljena.

Znam da je ona drugačija i da joj je ponekad teško. Volim joj pomagati i ne naljutim se kada napravi nešto pogrešno. Naučila sam puno toga uz moje Koso Oko. S njom nisam tako Brza Voda. Ponosno sam ju upoznala sa svojim prijateljima i oni su ju zavoljeli.

Mama kaže da u životu uvijek treba pomagati drugima i ne suditi nikoga po izgledu. Lena je trebala prijateljicu, a ja joj to želim biti zauvijek. Ona ima veeeeliko srce koje daje drugima. Veselim se ljetnim praznicima zbog pokošenih livada i zbog Lene.

Nika Petriš, 3. a

objavio: Željka Peras   datum: 12. 12. 2011.