preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
e-Dnevnik
Vijesti

MEĐUNARODNI DAN ŽENA

SVIM DJELATNICAMA ŠKOLE (SADAŠNJIM I BIVŠIM), UČITELJICAMA KOJE ULAZE U RAZREDE KAKO BI OTVORILE NOVE SVJETOVE I VIDIKE U OČIMA DJECE PRED KOJOM STOJE, SVIM MAMAMA ČIJA DJECA IDU ILI SU IŠLA U NAŠU ŠKOLU, BIVŠIM UČENICAMA, DJEVOJKAMA I ŽENAMA KOJE POSJEĆUJU NAŠU STRANICU, ŽENAMA ZELINE, PRIGORJA, HRVATSKE I SVIJETA, SVIM SJAJNIM ŽENAMA KOJE OSTAVLJAJU TRAGA U NAŠIM ŽIVOTIMA - OD SRCA ČESTITAMO DAN ŽENA!!!


Međunarodni dan žena obilježava se u svijetu u spomen na 8. ožujka 1908., kada je 15.000 žena zaposlenih u tekstilnoj industriji u New Yorku prosvjedovalo tražeći kraće radno vrijeme, bolju plaću, pravo glasa i zabranu rada djece.

Dan žena. Tog dana slave se ekonomska, društvena i politička dostignuća žena. Ovo je 101. put da se slavi Dan žena, između ostalih važnih događaja, obilježava se i požar u New Yorku, u kojem je 1911. godine poginulo preko 140 žena. Ideja za obilježavanjem međunarodnog dana žena pojavila se početkom 20. stoljeća u doba industrijalizacije.  8. ožujka žene su više puta kroz povijest održavale svoje prosvjede.

Ovaj datum je s godinama izgubio svoju ideološku osnovu i postao prilika muškarcima za iskazivanje ljubavi i poštovanja prema pripadnicama suprotnog spola. Nekad je simbol Dana žena bio karanfil, a popularan je i danas, uz neizbježne ruže. Unatoč svim lijepim i romantičnim riječima koje ćete sutra čuti od muškaraca, činjenica je da su žene još uvijek potlačene u brojnim zemljama diljem svijeta.

Donosimo vam zemlje svijeta koje su najbolje i najlošije za žene, prema pisanju britanskog Telegrafa.

1) Najbolje ćete kao žena proći na Islandu 

Ova država sjajna je jer su muškarci i žene poprilično jednaki, ako ćemo gledati političke, obrazovne i mogućnosti za zapošljavanje. Najgora zemlja za žene je Jemen, a najopasnija Afganistan.

2) Najbolje ćete kao političarka proći u Ruandi

Ruanda je jedina zemlja na svijetu u kojoj je većina zastupnika u parlamentu ženskog spola. Žene imaju 45 od 80 mjesta. Najgore zemlje za političarke su Saudijska Arabija, Jemen i Oman, gdje žene ne sudjeluju u političkom životu.

3) Najbolja država za majke je Norveška

Norveška je odlična za majke, tamo odličan položaj imaju i samohrane majke, kao i žene koje su pred prvim porodom. Puno se ulaže u pomoć i obrazovanje istih. Najgora zemlja je Afganistan, gdje je veća mogućnost da će žena preminuti tijekom poroda nego od bombi ili metaka.

4) Najveću stopu pismenosti kod žena ima Lesoto

Ova afrička država ima 95 posto pismenih žena, dok je postotak muškaraca koji čitaju i pišu nešto manji. Najgora zemlja po ovom pitanju je Etiopija, gdje svega 18 posto žena čita i piše.

5) Najbolja zemlja za predsjednice je Šri Lanka

Ako želite biti na čelu države, Šri Lanka je pravo mjesto. Tamo žene vladaju zemljom već 23 godine. Najgore su Španjolska i Švedska, koje nikad nisu imale ženu na čelu države.

6) Najbolja država za umjetnice je Švedska

U Švedskoj se dosta radi na poboljšavanju jednakosti među spolovima u umjetnosti. Mnoge žene rade na filmu, dok ćete u Velikoj Britaniji žene na tim pozicijama rijetko sresti.

7) Najbolja država za žene na čelu kompanija je Tajland

Tajland ima veliku stopa žena na čelu važnih tvrtki, čak 45 posto. Najniža stopa menadžerica je u Japanu, samo 8 posto.

8) Najbolja država za rađanje je Grčka

Nema skoro nikakvog rizika da ćete u Grčkoj umrijeti tijekom poroda, budući da su uvjeti za rotkinje sjajno uređeni. Najgori je Južni Sudan.

9) Najbolja država za ekonomistice su Bahami

Na Bahamima najviše žena sudjeluje u važnim ekonomskim pitanjima države. Najgora država po tom pitanju je Jemen.

10) Najbolji za novinarke -  Karibi

Na Karibima čak 45 posto važnih priča građanima donose žene. Najgora regija je Afrika, gdje svega 30 posto priča donose žene.

11) U Švedskoj žene imaju najviše prava izbora

Švedska dopušta ženama pobačaj bez ikakvih sankcija tijekom 18 tjedana trudnoće. Najgore zemlje po tom pitanju su Filipini i Nikaragva, gdje je pobačaj zabranjen.

12) Najbolja država za fizički rad je Burundi

Iako je prema nekim podacima to najsiromašnija zemlja na svijetu, tamo najviše žena fizički radi, čak premašuju broj muškaraca u fizičkim djelatnostima. Najgori je Pakistan, gdje četiri puta više muškaraca radi fizičke poslove.

13) Najbolja država za zaradu novca je Luksemburg

U ovoj kategoriji Luksemburg dijeli mjesto s Norveškom. Žene zaista zarađuju poprilične svote novca, a u prihodima su stoga jednake muškarcima. Najgora je Saudijska Arabija, gdje žene zarađuju četiri puta manje od muškaraca.

14) Najbolja država za obrazovanje žena je Katar

Tamo na jednog visokoobrazovanog muškarca dolazi šest visokobrazovanih žena. Najgora država po tom pitanju je Čad, gdje je tri puta manje obrazovanih žena od muškaraca.

15) Najdulje žene žive u Japanu

Žene u Japanu žive najdulje. Prosjek životne dobi žena je 87 godina, čime su bolje od muškaraca za sedam godina.

16) Najviše ćete kao žena uživati u Danskoj

Tamo žene imaju najviše vremena za svoja zadovoljstva. Troše tek 57 minuta svakog dana na neplaćeni rad. U Meksiku je situacija po ovom pitanju najgora.

17) Najbolja država za sportašice je SAD

Pet od deset najbolje plaćenih sportašica bilo je u 2011. godini iz SAD-a. Najgora je po tom pitanju Saudijska Arabija.

18) Najbolja država za razvod je Guam

Ako se odlučite ostaviti muža, najbolje vam je da ste u Guamu, tamo je najveća stopa razvoda na svijetu.

19) U Indiji je najbolja situacija po pitanju žena u prometu

U New Delhiju vladaju taksistice, čak imaju i vlastitu taksi službu. Najgora je i po ovom pitanju Saudijska Arabija.

20) Na Jamajci je najviše žena koje obavljaju važne poslove

Na Jamajci je zaista visok postotak žena koje rade kao pravnice, senatorice i menadžerice. 60 posto važnih pozicija u društvu drže žene. Najgori je po ovom pitanju Jemen.

(Preuzeto sa http://www.index.hr/xmag/clanak/dan-zena-najbolje-je-zenama-na-islandu-najgore-u-jemenu/603073.aspx)

 

PROCES STVARANJA MEĐUNARODNOG DANA ŽENA

1903. SAD - Sindikati i nezavisna ženska udruženja koja su također podržavala žensko pravo glasa, osnivaju Ligu ženskih sindikata (Women's Trade Union League) kako bi pomogle radnicama u političkom i ekonomskom osnaživanju. Bilo je to još uvijek vrijeme teških radnih uvjeta i siromaštva.
1908. SAD - Zadnje nedjelje u veljači 1908. godine, američke socijalistkinje obilježavaju prvi Dan žena organiziravši velike demonstracije. Traže da se ženama omogući ne samo pravo glasa nego da se ostvare i njihova politička i ekonomska prava. Slijedeće je godine u demonstracijama na Mannhatnu sudjelovalo 2.000 ljudi.
1910. Kopenhagen - Izaslanstvo Sindikata prisustvuje Drugoj međunarodnoj konferenciji socijalistkinja u Kopenhagenu s namjerom da predloži Dan žena kao međunarodni praznik.

U to je vrijeme Njemačka socijalistička partija, koja je snažno zagovarala pravo glasa za žene, imala veliki utjecaj na međunarodni socijalistički pokret, a osobito

C L A R A  Z E T K I N.

Potaknuta događanjima i akcijama američkih radnica ona je uobličila zahtjev za obilježavanjem jednog dana u godini kada bi žene lobirale za svoje interese.

Na Konferenciji je sudjelovalo preko stotinu žena iz 17 zemalja, predstavnica sindikata, socijalističkih partija, klubova radnica, te tri žene koje su bile izabrane u Finski parlament. Prijedlog Clare Zetkin jednoglasno je usvojen a rezultat je obilježavanje Dana žena. Na Konferenciji je ponovno potvrđena važnost prava glasa za žene i to onog koji neće biti utemeljen na vlasničkim pravima.

Zatraženo je i univerzalno pravo glasa - za sve odrasle žene i muškarce. Jedna od odluka konferencije je i da se noćni rad proglasi štetnim za zdravlje žena.


1911. Austrija, Danska, Njemačka i Švicarska - Kao rezultat odluka u Kopenhagenu , Dan žena obilježen je prvi puta 19. 03. i to u Austriji, Danskoj, Njemačkoj i Švicarskoj. Slavilo ga je više od milijun žena i muškaraca. Zahtijevali su ne samo pravo glasa za žene nego i omogućavanje prava na rad, profesionalno usavršavanje i ukidanje spolne diskriminacije. Ni tjedan dana kasnije 25. 03. 1911. u tragičnom je požaru u New Yorku poginulo više od 140 radnica, uglavnom talijanskih i židovskih imigrantica. Događaj koji je bio posljedica loših radnih uvjeta imat će snažan utjecaj na radno zakonodavstvo Sjedinjenih Američkih Država.
1913/1914. Rusija - Kao dio mirovnog pokreta koji je počeo djelovati u sumrak Prvog svjetskog rata, Ruskinje su po prvi put obilježile Dan žena i to zadnje nedjelje u veljači 1913. godine. Drugdje se u Europi Dan žena slavio na sam 8. ili oko 8. marta, bilo kao antiratni prosvjed bilo kao izraz solidarnosti ženama Rusije.
1917. Rusija - Rusija je ostala bez 2 milijuna svojih vojnika. Ruskinje ponovno biraju zadnju nedjelju veljače za obilježavanje Dana žena i zahtijevaju pravo na «kruh i mir». Politički vrh Rusije pokušao je spriječiti prosvjed no žene su svejedno krenule. Ostalo je povijest ... Četiri dana poslije ruski je car je abdicirao, a privremena vlada zagarantirala ženama pravo glasa. Ta je povijesna nedjelja, po julijanskom kalendaru koji je bio u upotrebi u Rusiji, pala na 23. 02 a po gregorijanskom, koji se inače koristio, na 8. 03, uzeta kao dan kada će se u cijelom svijetu obilježavati međunarodni praznik - Dan žena.

Preuzeto sa: http://www.sigmacentar.hr/broj3/strana14.html

 



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Gordana Čosić   datum: 8. 3. 2012.

CIJENA PROGRAMA PRODUŽENOG BORAVKA

za šk. god. 2023./2024.

 




SATNICA MATIČNE ŠKOLE I PŠ PREPOLNO ZA ŠKOLSKU GODINU 2023./2024.



Kalendar
« Ožujak 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji


Brojač posjeta
Ispis statistike od 3. 12. 2012.

Ukupno: 1262565
Ovaj mjesec: 8236
Danas: 174




preskoči na navigaciju