preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
e-Dnevnik
Vijesti

VUKOVARSKA TERENSKA NASTAVA OSMAŠA

O terenskoj nastavi naših osmaša u Vukovaru pisala je Vanesa Kašaj iz 8.d. Pročitajte!


U srijedu, 11. veljače 2020., učenici svih osmih razreda naše škole uputili su se na dvodnevno putovanje u grad Vukovar. Polazak je bio rano, u 4:30, a u Vukovar smo stigli u 8:45. Prenoćili smo u hostelu Dubrovnik, a kada smo stigli, prvo smo razgledali tenkove koji se nalaze pored hostela. Zatim je slijedio ručak, a nakon ručka obilazak vukovarskih muzeja.

 

Vukovar je oduvijek bio poznat po svojoj bogatoj tradiciji i kulturi. Prvo smo posjetili Gradski muzej Vukovar u kojem smo čuli o povijesti muzeja i grada Vukovara. Nakon toga smo kratko doživjeli i posjetili Muzej vučedolske kulture - jedinstveni muzej u svijetu posvećen prapovijesnoj kulturnoj pojavi iz razdoblja eneolitika, 3000. – 2500. pr. Kr., koja je u svom vrhuncu zauzimala prostor današnjih trinaest europskih zemalja. Kultura je dobila naziv prema eponimnom lokalitetu Vučedol, jednom od najznačajnijih arheoloških lokaliteta Europe na kojemu se danas nalazi muzej.

U Memorijalnom centru Domovinskog rata poslušali smo dva predavanja - jedno o političkim zbivanjima prije Domovinskoga rata, a drugo o Bitki za Vukovar o kojoj je pričao bojnik Marin Ivanković, vukovarski branitelj. Bilo je zanimljivo čuti o ratnim zbivanjima iz bojnikove perspektive, a posebno nas se dojmila hrabrost Vukovaraca i branitelja Vukovara do samog kraja.

Nakon predavanja smo se smjestili u sobe i razgledali centar grada. Šetali smo pored Dunava i uživali iako je poprilično puhalo. Grad je jako tih i miran te nema gužve. Zatim smo se vratili u hostel na večeru i pripremili se za disko koji se nalazio na brodu na Dunavu. Lijepo smo se zabavili i plesali, a nakon toga se vratili u hostel i pripremili za spavanje.

Drugoga smo dana terensku nastavu započeli u crkvi sv. Filipa i Jakova. Tamo smo pogledali prvo jedan filmić o Vukovaru, a zatim smo otišli u crkvu u kojoj nam je svećenik pričao kako je crkva bila razorena tijekom rata i mogli smo vidjeti kako su crkvu preuredili, osim jednog dijela koji su restauratori namjerno ostavili da podsjeća na ratna zbivanja.

Nastavili smo vožnjom kroz Trpinjsku cestu, prolazili smo pored vodotornja, posjetili razorenu tvornicu Borovo i ostatke okolnih zgrada. Zatim smo posjetili vukovarsku bolnicu. Prvo smo pogledali kratki film o tome na koji je način bolnica funkcionirala u ratno vrijeme, a onda smo se spustili kroz spojni hodnik na čijem se zidu nalaze pločice s imenima poginulih i nestalih te ratnim sjećanjima. Obišli smo i protuatomsko sklonište u kojem je realno prikazan život ratne bolnice (lutke koje prikazuju bolesnike, stari bolnički kreveti, rađaona..).

 

Posjetili smo i Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata s 938 bijelih križeva. Neki grobovi su ostavljeni prazni za osobe poginule u Domovinskom ratu, a koje nikada nisu pronašli.

 

Posjetili smo i Spomen dom Ovčaru - tamo se nalaze slike ubijenih koje se stalno gase i pale kako bi nas podsjetile da su oni još s nama, ali da nam ipak nedostaju i da ih se sjećamo te samu masovnu grobnicu.

Za kraj - Škola mira - kratko, ali možda najbitnije predavanje - o važnosti poštivanja  ratnih pravila i o cijeni mira.  Naši dečki, Dominik Piplica (8.D) i Matej Subošić (8.B), natjecali su se u kvizu znanja protiv drugih škola koje su u isto vrijeme bile na ovoj terenskoj nastavi i u uzbudljivoj završnici osvojili prvo mjesto! Kući smo se vratili umorni i prepuni dojmova.



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Maja Hunjadi Barišić   datum: 19. 2. 2020.

CIJENA PROGRAMA PRODUŽENOG BORAVKA

za šk. god. 2023./2024.

 




SATNICA MATIČNE ŠKOLE I PŠ PREPOLNO ZA ŠKOLSKU GODINU 2023./2024.



Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji


Brojač posjeta
Ispis statistike od 3. 12. 2012.

Ukupno: 1268197
Ovaj mjesec: 5293
Danas: 239




preskoči na navigaciju