NIKA PETRIŠ NA ZAVRŠNOJ SVEČANOSTI 1. SUSRETA HRVATSKOGA DJEČJEGA DUHOVNOGA STVARALAŠTVA

Na likovni i literarni natječaj za 1. susret hrvatskoga dječjega duhovnoga stvaralaštva "Stjepan Kranjčić" pristigli su radovi učenika s područja cijele Republike Hrvatske. Na natječaju su sudjelovali i učenici literarno-novinarske grupe nižih razreda naše šklole.

Među pristiglim radovima stručno je povjerenstvo izabralo najuspješnije koji su objavljeni u zborniku pod naslovom "Odrasla jutra". Neki od objavljenih radova izabrani su i za javno izvođenje na završnoj svečanosti koja se je održala 28. travnja 2012. u Križevcima. Među izabranim radovima bio je i prozni tekst "Kako miriše Božić", Nike Petriš, učenice 3. a razreda naše škole, koja je uspješno nastupila te osvojila i dodatnu nagradu.

Čestitke Niki na još jednom odličnom rezultatu!

Nikin rad:

Kako miriše Božić

Božić nosim u srcu cijele godine. Kada stariji kažu da miriše na snijeg, znam da je ovaj blagdan vrlo blizu.

Prva nedjelja Došašća počinje  mirisom borovih grančica ispletenih u vjenčić. Obasjava ga svjetlost prve zapaljene svijeće. Mama i tata svake nedjelje idu na Zornicu, a brat i ja na podnevnu misu. Prije mise imam  vjeronauk jer ću sljedeće godine primiti Prvu pričest. S roditeljima razgovaramo kako bi mogli pomoći siromašnima, onima koji imaju manje nego mi. Odlučila sam od svoje ušteđevine kupiti nešto pribora za školu koji ću odnijeti vjeroučiteljici, a ona će to poslati siromašnoj djeci u Afriku. Prikupili smo odjeću koju smo prerasli, a mama je kupila šećer, ulje, brašno i još neke stvari, i to smo odnijeli u Caritas.

Dok činimo te male sitnice u našim  srcima je radost i veselje. Zadovoljni smo što možemo nekom pomoći. Kroz vrijeme Došašća češće se molim Isusu za zdravlje i sreću svoje obitelji.

Na blagdan sv. Nikole je moj imendan. Cijeli taj dan miriše mi na čokoladice i bombončiće u šarenim omotima, i na naranče. Njih brat i ja ujutro pronalazimo u brižljivo očišćenim čizmicama.

Blagdan sv. Lucije je dan kada u male posudice sijemo pšenicu. Ona je simbol blagostanja, pa ju pažljivo zalijevam da naraste velika. Dani polako počinju mirisati na limunovu koricu i vanilin šećer. Peku se kolači i ja pomažem mami. Pjevamo božićne pjesme da se sve ori.

Stigao je i Badnjak. On miriše po smrekinom drvcu koje je tata unio u kuću, a mi smo ga okitili raznobojnim ukrasima. Miriše na jabuke božićnice koje smo stavili ispod bora, kraj jaslica. Iz mamine kuhinje miriše na ribu, a vani ponovno miriše na snijeg. Navečer odlazimo na misu koju zovemo dječja Polnoćka. Poslije mise sastajemo se s ostalim članovima naše obitelji, družimo se i pjevamo.

Stigao je Božić. Sretan rođendan, dragi Isuse! Ispod bora nas čekaju pokloni, a na stolu bogat doručak. Cijela obitelj ruča zajedno. Svi si čestitaju Božić i razdragani su. Eh, da, Božić miriše na ljubav. Ljubav prema mami, tati, bratu, bakama, Isusu…. Znam da ljubav nije uobičajeni miris, ali nas opija. Taj miris može osjetiti samo naše srce.

Priloženi dokumenti:
Nika_prima_nagradu.jpg (135.37 KB)

objavio: Željka Peras   datum: 30. 4. 2012.