Dan sjećanja na Vukovar

Hrvatski je sabor 29. listopada 1999. godine donio odluku o proglašenju dana sjećnja na žrtvu Vukovara.

Dana 18. studenog u cijeloj se Hrvatskoj obilježava Dan sjećanja na Vukovar kako bi se dostojanstveno i primjereno odala počast svim sudionicima obrane Vukovara, grada – simbola hrvatske slobode.

Što se događalo u Vukovaru 1991.?

Prije dvadeset i dvije godine, 18. studenog 1991., nakon tromjesečne opsade i gotovo potpunog uništenja grada, prestao je otpor hrvatskih branitelja u Vukovaru. Tijekom borbi i nakon ulaska srpskog okupatora u gradu je poginulo oko 550 branitelja i 1700 civila, otprilike 8000 Vukovaraca bilo je odvedeno u logore, dok ih se još 800 vodi na popisu nestalih. Iz grada je protjerano svo nesrpsko stanovništvo. Bilo je to etničko čišćenje i jedan od najvećih zločina u Europi nakon Drugog svjetskog rata.

Bitka za Vukovar počela je u kolovozu 1991. kada je bivša JNA zajedno s paravojnim srpskim snagama postupno, dovlačenjem novih snaga, stvarala obruč oko grada. Planirali su zauzeti Vukovar u svega nekoliko dana, no to im nije uspjelo. Unatoč brojim srpskim postojbama, vukovarski branitelji i dalje su čvrstodržali crte obrane.

Kroničari bilježe da je 14. rujna bio dan „kada se nebo otvorilo“ jer su bombardirali grad zrakoplovima i istodobno ga napadali sa stotinjak tenkova. Stanovništvo i branitelji živjeli su u podrumima, bez struje,vode i telefonskih veza. Granatirana je vukovarska bolnica, a ranjenici i operacijske dvorane premještaju se u podrum. Oko 1800 branitelja Vukovara i dalje su čvrsto držali svoje položaje.

Suočeni s neočekivanim zastojem u osvajačkim planovima, vrh JNA i tadašnje srbijansko vodstvo donose odluku da se Vukovar mora zauzeti  pod svaku cijenu. Početkom studenog srpske postrojbe započinju napade svim raspoloživim sredstvima. Grad zasipaju tisućama granata, svakodnevno ga napadaju iz zraka te s Dunava. Oni koji su tada bili u Vukoaru govore o pravoj kataklizmi. U Beogradu su nakon okupacije grada upriličili primanje i proslavili „oslobođenje“ Vukovara dodijelivši „zaslužnima“ odličja.

Dok su malobrojni vukovarski branitelji tri mjeseca vezali za sebe najelitnije srpske postrojbe, Hrvatska je dobila prijeko potreban predah kako bi organizirala svoju obranu. Već potkraj 1991. Hrvatska je dobila oko 200 000 ljudi i bila sposobna za ofenzivne operacije, što je i učinila oslobađanjem znatnih dijelova zapadne Slavonije.

Žestoki otpor vukovarskih branitelja dizao je moral i samopoštovanje u ostalim dijelovima zemlje. Herojstvo Vukovara bilo je poticaj za kasnije vojne pobjede hrvatskih snaga koje su dovele do potpunog oslobađanja zemlje. Zbog toga je Vukovar postao simbolom koji okuplja cijelu naciju.

Članak napisla mlada novinarka:  Eva Badurina, 7.a

objavio: Martina Jug Marina Sever   datum: 18. 11. 2013.