Geografija
Kakao i čokolada

U ovoj rubrici nalaze se materijali o kakaovcu, kakau i čokoladi. Po njima se može izraditi plan i program izvannastavnih aktivnosti, dodatne nastave ili projekta o kakaovcu, kakau i čokoladi.

Materiajli su u Word dokumentu te ih možete preuzeti i s pomoću njih izraditi svoju knjigu, lapbook ili plakat. Ogledni primjer jedne knjige možete vidjeti na https://bit.ly/ogledni_primjer_knjige. Niže u rubrici su pojedinačni materijali, a cjelokupnan materijal možete preuzeti s poveznice https://bit.ly/KakaoCokolada.

Svemir

Dragi učenici,

u ovom prilogu nalaze se prezentacije na temu svemira. Prezentacije sadržae animacije i zadatke pa je potrebno preuzeti prezentaciju na računalo kako bi vam radile animacije i zadatci. Prezentacije su velike, a imaju i puno slika i animacija te će vam možda trebati malo više vremena da ih preuzmete,

Uživajte u upoznavanju svemira.

Priloženi dokumenti:
SUNCE.pptx
SVEMIR.zip

Projekt: Voda u nama, voda oko nas, voda posvuda

Tijekom ožujka i travnja učenici 5.a, b, c i d na satovima razrednika razgovarali su o vodi i izradili  plakate. Razgovori i plakati bili su uvod u istraživanje o racionalnoj potrošnji vode u našoj školi. Istraživanje su učenici proveli na nastavi geografije. Razrednice su, u dogovoru s učiteljicom geografije, odabrale temu koja im je bliska. Tako su učenici 5.a radili strip na temu kruženja vode u prirodi, kruženje vode su prikazali kao Priču koja nema kraj ili su na odabranim riječima vježbali padeže. Pogledajte neke njihove radove:

Učenici 5. b bili su kreativni i nakon proučavanja važnosti čuvanja pitke vode izradili su znakove koje ćemo postaviti u WC uz svaku slavinu kako bi podsjetili učenike da zatvore vodu.

Učenici 5.c sa svojom razrednicom nacrtali su kruženje vode u prirodi i opisali ga na engleskom jeziku, a učenici 5.d računali su udjele slatke i slane vode i prikazivali brojčano i tablično rasprostranjenost vode na Zemlji. Pogledajte neke njihove radove:

Na nastavi geografije učenici su trebali provesti mjerenja koliko vode se rasipa nepotrebno zato jer neki učenici ne zatvore slavinu iza sebe. Kako smo u tijeku projekta prešli na online nastavu, učenici su zadatak napravili kod kuće.

„Za pokus mi je trebala štoperica, posuda s ucrtanim mililitrima te voda iz mješalice“ (slavine) - piše u svom izvješću Laura iz 5.d.

„Pustila sam vodu da 30 sekundi sasvim lagano curi, onako kako sam vidjela u školi“ - nastavlja dalje Gabriela iz 5.d.

„Mama mi je dala bočicu na kojoj pišu mililitri, ja sam puštala vodu u sudoperu i mjerila vodu, dok je mama mjerila vrijeme“- piše Enea iz 5.c.

Pokus sam izvela bez problema, bilo je jako zanimljivo i poučno, kaže Eva iz 5.d, jednako kao i Marko iz 5.c, koji je kao i svi, mjerenje ponovio tri puta da bi dobio precizniji rezultat.

Andrej i Fran iz 5.a vide svaki tjedan da voda curi, i na temelju izračuna dobili su da u jednom satu iscuri između 1 i 2 litre vode samo iz jedne slavine.

Kada je Matej iz 5.a pomnožio dobiveni rezultat sa brojem mjeseci i brojem škola u Hrvatskoj „ostao je iznenađen količinom bespotrebno potrošene vode“, kaže da je „shvatio poruke o važnosti očuvanja resursa i o održivom razvoju za buduće generacije.“ Jedino što je na kraju ostalo nejasno je, tko je taj koji ostavlja vodu i ne zatvara slavinu? Ima li samo jedan rasipnik vode ili ih je više? Kada to samo radi, a da ga nikad nitko nije opazio? Možda je među nama, ali neće priznati? Zato se nadamo da će na njega, kao i na Mateja utjecati rezultati istraživanja i da će ubuduće pametno postupati s pitkom vodom, jer samo održiva potrošnja dovodi do održivog razvoja.

Povijest

U prvom prilogu ćete pronaći upute i savjete kako napraviti dobar plakat ili ppt prezentaciju.

Za sve koji svoje učenje žele upotpuniti,ovdje su prezentacije i filmići s nastave.

Geografsko-povijesna grupa

« Veljača 2021 »