Prilikom pretraživanja interneta vrlo je važno da pronađete točne, provjerene i relevantne informacije. U tome vam mogu pomoći slijedeći e-materijali koji obuhvaćaju materijale u elektroničkom obliku u koje spadaju elektronički časopisi, elektroničke knjige i priručna građa u elektroničkom obliku.

ELEKTRONIČKI ČASOPISI

• Drvo znanja - enciklopedijski časopis za mlade
  • Edupoint - časopis za poticanje informacijske pismenosti

• Bug - informatički časopis

• Hrvatski časopis za odgoj i obrazovanje - međunarodni recenzirani časopis otvoren znanstvenicima iz svih polja edukacije i srodnih znanosti

• Mak - časopis s temama iz područja religije

• Matka i Poučak- časopis s temama iz područja matematike

• Metodički obzori - časopis za odgojno-obrazovnu teoriju i praksu

• Metodika - časopis za teoriju i praksu metodika u predškolskom odgoju, školskoj i visokoškolskoj izobrazbi
  • Meridijani - časopis s temama iz područja geografije

• Priroda - mjesečnik za popularizaciju prirodnih znanosti i ekologije

• Školske novine - tjednik za odgoj i obrazovanje

• Portal znanstvenih časopisa RH (Hrčak) je centralni portal koji na jednom mjestu okuplja hrvatske znanstvene i stručne časopise koji nude otvoreni pristup svojim radovima ili minimalno bibliografskim podacima i sažecima svojih radova.

ELEKTRONIČKE KNJIGE

Lektire na internetu - oko 300 knjiga, te obilje multimedijskih sadržaja, kao što su zvučni zapisi i video materijali. Za dostup eLektirama potrebno je imati aktivan elektronički identitet (korisničku oznaku) u AAI@EduHR sustavu. Učenici i učitelji je mogu dobiti u informatičkom kabinetu.

Popis dostupne eLektire po razredima

STRIP

Mrežna stranica o stripu.

E-PRIRUČNA GRAĐA

ENCIKLOPEDIJE NA INTERNETU

• Hrvatska enciklopedija - temelji se na knjižnom (tiskanom) izdanju koje je objavljeno u 11 svezaka od 1999. do 2009. godine, na ukupno 9272 stranice velikog enciklopedijskog formata. Opća je enciklopedija jer sažima i usustavljuje ukupno znanje, a nacionalna je ne samo po nazivu i jeziku kojim je napisana nego i po tome što potpunije i opsežnije od drugih svjetskih općih enciklopedija predočuje činjenice o Hrvatskoj, njezino naslijeđe i dostignuća, povijest i suvremenost.
  • Proleksis enciklopedija - prva hrvatska opća i nacionalna enciklopedija u elektroničkom izdanju; besplatno dostupna članovima Hrvatske akademske i istraživačke mreže CARNet (podatke tražiti u informatičkoj učionici)

• Enciklopedija Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža

LEKSIKONI NA INTERNETU

• Hrvatski obiteljski leksikon - univerzalan je tip leksikografskoga djela namijenjena najširem krugu korisnika. Iz nepregledne količine znanja i informacija izdvaja i obrađuje ono što najviše odgovara potrebama modernoga čovjeka.

• Hrvatski biografski leksikon - opsežno je i cjelovito biografsko i bibliografsko leksikografsko izdanje. Sadržava iscrpne životopise Hrvata koji su ostavili znatan trag u svojoj zemlji i svijetu, životopise pripadnika drugih naroda koji su sudjelovali u javnom životu hrvatskih zemalja, opis okolnosti u kojima su stvarali te očitovanja o njihovu djelu.

• Filmski leksikon - vješto je napisan pojmovnik i osobnik svijeta filma. Nastao je u duhu Filmske enciklopedije, u odnosu na koju je obogaćen obradom pojedinačnih filmskih djela.

PRAVOPIS

RJEČNICI

• Hrvatski jezični portal - prva je i zasad jedina internetom distribuirana rječnička baza hrvatskoga jezika. Većini riječi u bazi pridodani su izvedeni oblici, tj. gramatička razrada. Sadrži preko 100 000 osnovnih riječi.

• Hrvatski terminološki portal - zamišljen je kao središnje mjesto okupljanja suvremene terminološke građe, tj. strukovnoga nazivlja, na hrvatskom jeziku. Cilj je Hrvatskoga terminološkog portala na jednom mjestu okupiti što veći broj stručnih pojmova i naziva te time dopuniti javni sustav pretraživanja kao pomoć stručnjacima, prevoditeljima, studentima i učenicima te svima koje zanima stručno nazivlje.

• CroDict - njemačko-hrvatsko i hrvatsko-njemački rječnik.

ATLASI

PRIRUČNICI

• Priručnik za roditelje o sigurnijem internetu za djecu i mlade - Povodom Dana sigurnijeg interneta 2012., koji se obilježava 7. veljače, udruga Suradnici u učenju pripremila je Priručnik za roditelje. U priručniku za roditelje roditelji mogu pronaći opće savjete, malo složenije savjete, podsjetnik da ne zaboravite razgovarati s djecom te važne informacije o društvenim mrežama.

• Zaštitite privatnost na Facebooku - U brošuri Nacionalnog CERT-a pod nazivom saznajte sve informacije vezane uz izlaganje opasnostima prilikom postavljanja osobnih podataka i sadržaja na najpopularniju društvenu mrežu te kako podesiti svoj profil na Facebooku tako da čuva privatnost vaših osobnih podataka, fotografija i kontakata.

• Sigurnije na internetu - vodič za računalne laike koji pomaže prepoznati opasnosti i aktivno se zaštititi. Pokriva najpopularnije usluge, kao što su društvene mreže (Facebook) i dijeljenje datoteka (BitTorrent), a posebno se fokusira na izbjegavanje prijevara te zaštitu privatnih i osjetljivih podataka.

• „Netiquette“ i E-bonton - Kako se „ponašati“ u „novom“, virtualnom svijetu? Koja su pravila lijepog on-line ponašanja? Odgovore na brojna pitanja o bontonu na internetu potražite na ovim mrežnim stranicama.

• Priručnik za učenje i poučavanje (za učenike) - izd. Agencija za odgoj i obrazovanje

• Priručnik za učenje i poučavanje (za nastavnike) - izd. Agencija za odgoj i obrazovanje

DIGITALNI OBRAZOVNI MATERIJALI

• Edutorij - središnje mjesto za pohranu, objavu, razmjenu, ocjenjivanje i dohvat digitalnih obrazovnih materijala