SUDNICA NA SATU LEKTIRE

Učenici 7.b razreda na zanimljiv su i zabavan način obradili lektiru Iz velegradskog podzemlja, Vjenceslava Novaka. Pripreme su bile višestruke; čitanje pripovijetke, podjela uloga prema interesima i željama učenika, individualna priprema svakoga učenika s obzirom na ulogu koju ima u suđenju.

Suđenje počinje. Klupe su posložene kao u pravoj sudnici. Sudi se Miki za ubojstvo njegove mezimice Evice. Optuženoga Miku (glumi ga Emanuel Sambol) dovodi sudski službenik (glumi ga Matko Pletković),porota zauzima svoja mjesta, ulazi sudac (glumi ga Roko Šagud). Tužitelj (glumi ga Petar Čegec) čita optužbu i objašnjava za što se Miku optužuje. Pomoćnik tužitelja (Patrik Levanić) pomaže tužitelju u kompleksnom slučaju. Odvjetnik optuženoga Mike (glumi ga Mihael Poldrugač) poziva prve svjedoke koje unakrsno ispituju i obrana i tužitelj kojem pomaže pomoćnica tužitelja (glumi ju Tea Hrupec). Tužiteljstvo nastoji dokazati istinu, neki svjedoci uhvaćeni su u laži. Ispitan je cijeli niz svjedoka: Lucija-Mikina žena ( glumi ju Lana Marenščak), Jankić- Mikin prijatelj ( glumi ga Jana Puhelek) , liječnik (glumi ga Dorijan Cecelja), Mikin sin (glumi ga Filip Zmaić), gostioničar (glumi ga Teo Filipović), Mikin susjed ( glumi ga Fran Nizek) i Mikina susjeda (glumi ju Ana Šoštarić). Sudu se obratio i sam Mika iznoseći svoju verziju nemilog događaja. MIKA NIJE KRIV! To je odluka porote nakon kratke rasprave i vijećanja.

U suđenju su sudjelovali svi učenici. Svi su se uživjeli u svoje uloge, branili svoje stavove, ispitivali, zaključivali, dokazivali, prosuđivali, postavljali pitanja te odgovarali na njih. Poslije suđenja učenici su razgovarali, prosuđivali i vrednovali jedni druge te pokazali da lektira može biti zabavna, zanimljiva i poučna.

UČITELJICA MARINA HABUZIN

objavio: Maja Hunjadi Barišić   datum: 8. 3. 2022.