2011-03-30 17:36:01

PRIGODNO - KATASTROFE

Svakodnevno smo u prilici gledati ili čitati o ljepotama naše planete, diviti se lijepoj prirodi, dalekim egzotičnim krajevima, plavetnilu mora, zelenilu šuma, rijeka i jezera i razmišljati kako je priroda prekrasno poput slikara uredila našu Zemlju. No, je li Zemlja uvijek tako lijepa i gostoljubiva? 

Od postanka ove naše planete, njime su harale katastrofe. U početku, prije mnogo milijuna godina katastrofe su počele oblikovati reljef naše planete i to oblikovanje traje još i danas. Često slušamo o razornim potresima u različitim krajevima svijeta, o tsunamijima koji nastaju kao posljedica potresa u morskim dubinama. 2006. godine veliki razorni tsunami odnio je na stotine tisuća života u Indoneziji, ostavivši za sobom ljude bez krovova nad glavom, kaos i pustoš. Osim potresa i tsunamija, velika prijetnja određenim područjima zbog svoje, također razorne snage, su vulkani. Njihove erupcije počinju naglo i nenajavljeno pa se stanovništvo iz okolnih područja mora evakuirati u zadnji tren.

Užarena lava uništava sve pred sobom i tamo gdje izbije nestaje svaki oblik života. Iako su tla u takvim područjima vrlo plodna, život je uvijek rizičan i opasan. Ne dolaze opasnosti samo iz Zemljine utrobe, dolaze i iz zraka. Zbog velikih promjena temperature i tlaka često se doga đaju oluje velike razorne snage zbog vjetrova koji ih prate. To su tornada, uragani i tajfuni. Osim što vjetrovi ruše sve pred sobom, dodatnu teškoću stvaraju obilne padaline. Iza takvih oluja ne ostaje samo pustoš, već nastaju velike poplave koje uzrokuju odrone tla i nedostatak pitke vode i hrane, te epidemije različitih bolesti. Probleme suprotne onima koji koje izazivaju poplave, donose požari. Izbijaju kao posljedica udara munja, a često i ljudskom nepažnjom ili namjernim izazivanjem požara. Veliki problem je što često izbijaju u teško pristupačnim područjima, a uništavaju nepregledne kilometre šuma i druge vegetacije o kojima ovisi život na Zemlji. Osim nabrojenih, postoje još mnoge druge katastrofe poput suša, obilnih snježnih oluja i lavina. Sve one su uglavnom djelo prirode, iako se u zadnje vrijeme dosta govori da je na mnoge od njih utjecalo čovječanstvo svojim naglim industrijskim i tehnološkim razvojem koji je praćen velikim onečišćenjima i zagađivanjima, što je utjecalo na ubrzavanje klimatskih promjena. Katastrofe koje nemaju veze s prirodom, ali ostavljaju dalekosežne posljedice su ekološke katastrofe koje je uzrokovao čovjek. Tu spadaju havarije nuklearnih elektrana ili pak podmornica, različite kopnene, zračne ili pomorske nesreće s izlijevanjem velikih količina nafte i drugih opasnih kemikalija, ispuštanje opasnih tvari u mora i rijeke, velika upotreba pesticida, herbicida i drugih opasnih otrova u poljoprivredi i slično. Sve to uveliko utječe na prirodu i život na Zemlji. Neke posljedice već osjećamo, neke ćemo tek osjetiti.

Iz svega opisanog vidimo da prekrasna priroda na našoj planeti može biti i te kako opasna i razorna, da pamti nanesenu štetu i vraća udarce. Kroz sve te katastrofe kao da nas želi podsjetiti da je puno jača od nas i da je moramo poštovati, iako mi se čini da ljudi to često zaboravljaju na štetu svih nas i cijele ove naše prekrasne planete Zemlje.

 

                                                                                    KARMELA HOHNJEC, 7.C 


Osnovna škola Dragutina Domjanića Sveti Ivan Zelina