Tematski tjedan – tjedan Ivane Brlić Mažuranić

Učenici produženog boravka pobliže su se upoznali s hrvatskom spisateljicom Ivanom Brlić Mažuranić i njezinim djelima. Tjedan smo započeli projektom „Boravak čita“. Naša knjižničarka Maja učenicima je pročitala nekoliko zanimljivosti o Ivani Brlić Mažuranić, a zatim i njezino djelo Regoč. Uslijedilo je gledanje dječjeg igranog filma „Šegrt Hlapić“ snimljenog prema istoimenoj knjizi.

U sklopu tematskog tjedna slikali smo i portret Ivane Brlić Mažuranić. Najuspješnije radove poslali smo na natječaj „Velikani hrvatske prošlosti“.

Tjedan smo završili oslikavanjem kišobrana, zgodama i nezgodama šegrta Hlapića na njegovom putovanju i time ujedno obilježili Svjetski dan kišobrana.

O kišobranu smo saznali sljedeće zanimljivosti:

1.  Kišobran su izmislili Kinezi.

2. Pojam kišobran (ambrela) vezan je za Sunce,a ne za kišu. Naziv kišobran (ambrela, amrel) vodi porijeklo od latinske riječi „umbra“ što znači „sjenka, sjena“ (štiti od sunca - štiti od kiše).

3. Postoje neobični kišobrani koji mijenjaju boju i obrnuti kišobrani (sklapaju se obrnuto od običnih kišobrana).

Danas možemo pronaći kišobrane u različitim oblicima, bojama i šarama, od klasičnih do neobično dizajniranih kišobrana. Čak iako poželimo kišobran koji stalno mijenja svoju boju, možemo ga lako pronaći.  Da bismo u tmurne jesenje dane sebi podigli raspoloženje, možemo nabaviti kišobran koji mijenja boju. Brojni brendovi proizvode kišobrane sa ovom posebnom karakteristikom.

Jeste li čuli za obrnute kišobrane? Svaki kišobran je praktičan, ali obrnuti kišobrani su najpraktičniji. Oni se sklapaju u suprotnom smjeru od običnih kišobrana, na takav način da se dio koji je bio izložen kiši može sklopiti tako da s njega ne mogu iscuriti kapi koje su po njemu pale. Ovakav kišobran može se spakirati i unijeti bilo gdje, bez potrebe da ga se ostavlja na sušenju.

4. Najpoznatiji svjetski kišobran je onaj leteći, engleske dadilje Mary Poppins.

5. Kišobrani su nekada bili važan simbol ženstvenosti i isključivo su ih koristile žene, a često su povezivani sa bogatstvom i visokom modom.

objavio: Kristina Smetko Ana Šeb Danijela Frljak   datum: 11. 2. 2022.