Vijesti iz knjižnice

26. RUJNA - EUROPSKI DAN JEZIKA

OBILJEŽILI SMO EUROPSKI DAN JEZIKA!

Europski dan jezika obilježava se 26. rujna svake godine. Toga se dana slavi jezična raznolikost kontinenta s više od 200 europskih jezika, 24 službena jezika EU-a, oko 60 regionalnih/manjinskih jezika, i još mnogo drugih jezika koje govore ljudi iz drugih dijelova svijeta.

Opći su ciljevi Europskoga dana jezika:

1. Upozoriti javnost na važnost učenja jezika i jezičnu raznolikost da bi se povećalo razumijevanje višejezičnosti i međukulturnosti u Europi.

2. Promicati bogatu jezičnu i kulturnu raznolikost Europe.

3. Poticati cjeloživotno učenja jezika u svrhu školovanja, za profesionalne potrebe, za potrebe mobilnosti ili užitka i razmjene.

Učenici 3.b razreda u školskoj su knjižnici imali radionicu. Prvo su bojali i učili zastave europskih država.

Na panou je knjižničarka pripremila riječ knjižnica na dvadesetak europskih jezika, a učenici su zatim pogađali koja riječ potječe iz kojeg jezika, odnosno države. Zatim su pridruživali zastave određenoj riječi. Dobro su se zabavili pogađajući, a ponešto i naučili o osobitostima europskih jezika i država.

Pozivamo i vas da na panou ispred knjižnice provjerite svoje poznavanje zastava i jezika. Ako zapnete, ne brinite, i rješenja su tu.

Školska knjižničarka Maja Hunjadi Barišić

Europӓischer Tag der Sprache

Članovi Njemačke grupe Antonio Pivarić, Leonarda Zbiljski i Sara Faltak (učenici 7.b) ovaj su posebni dan obilježili u ulozi voditelja s učenicima 5.c, 7.c i 7.b razreda.

Samostalno su pripremili prigodnu radionicu s puno zabavnih zadataka te kviz u kojem su njihovi suučenici pokazali svoja znanja , a pri tome su se još i dobro zabavljali.  Obuhvatili su široki raspon pitanja i tema, od najstarijeg pisma i jezika na svijetu, preko najduljih i najteže izgovorljivih riječi na njemačkom jeziku, germanizama u našem kajkavskom jeziku pa sve do znakovnog jezika.

Čestitamo svim učenicima koji su u projektu sudjelovali, a posebno voditeljima radionice – članovima Njemačke grupe!

Učiteljica njemačkog jezika – Maja Vukelić,prof.

objavio: Maja Hunjadi Barišić   datum: 27. 9. 2017.

« Ožujak 2024 »