preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
e-Dnevnik
Vijesti

IZRADA ZELINSKIH KRALUŠA

U sklopu projekta Stari običaji i jela prigorskih sela u petak, 3. svibnja 2024., PŠ Prepolno posjetila je  članica Hrvatskog pjevačkog društva Zelina Ivančica Pokas – Tana. Teta Tana, kako ju od milja zovemo, prezentirala nam je žensku narodnu nošnju našega kraja i pokazala kako se izrađuje zelinski kraluš.

Klik na opširnije.


Naučili smo da se ženska nošnja sastoji se od oplečka (košulje) koji ima široke rukave sužene na zapešću i naboranu i suženu tkaninu kod vrata. Na opleček se oblači lajbek zelene, plave ili crne boje koji može imati i sitne cvjetne ukrase te se nosi samo u svečanim prilikama. Zimi na lajbek ide surka ili kratki kaputić, najčešće od samta ili pliša. Surka je obično crne boje, strukirana i na rubovima ima izvezene ornamente (ukrase). Ženska suknja također se zvala rubača i sezala je do gležnja. U svečanim prilikama nosilo bi se i do sedam rubači odjednom. Kako je u to vrijeme veća tjelesna težina bila cjenjenija nego što je to danas, mršave žene oblačile bi više rubači kako bi se prikazale punijima. Naime, punašnost je označavala zdravlje žene i sposobnost za rad. Na opleček se oblačio fertun. Fertun za rad bio je jednostavan dok onaj svečaniji ima čipkane ukrase na rubovima. Djevojke su plele kosu u pletenice, a udate žene u punđe koje su se vezale platnenim kapicama ukrašenim vezom i čipkom, takozvanim poculicama. Pri radu i ljeti nosile su se marame vezane sprijeda, a rub im je sezao do polovice leđa. Te marame zvale su se peče.

 

Ženska ogrlica zove se kraluš. Dio je ženskog tradicijskog odijevanja ovoga kraja, nošena uz vrat. Čine je nekoliko nizova ukrasa u crvenoj boji od stakla, kamenja, kosti, koralja i sličnih materijala. Što je više redova bilo u kralušu, to je značilo da žena dolazi iz bogatije obitelji.

 

Nakon izlaganja Tana nam je pokazala kako se izrađuju kraluši. Spretne ručice djece vješto su nizale crvene kuglice stvarajući nizove i brojeći ih. Djeca su vrlo smiono krenula u izradu, ali su ubrzo shvatila da su za izradu kraluša potrebni preciznost i strpljenje. Nizove kraluša ćemo tijekom svibnja završiti, a Tana će nam pomoći spojiti ih u kraluš.

 

Hvala Tani što nam je pomogla izraditi stare zelinske kraluše i prenijela nam dio nematerijalne kulturne baštine  našega kraja. Ovim projektom očuvat ćemo kulturnu baštinu i razvijati kod djece praktične vještine koje su im itekako korisne u svakodnevnom životu.

 

IZRADA ZELINSKOG KRALUŠA, autor: Ana Poldrugač



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Ana Poldrugač   datum: 8. 5. 2024.

CIJENA PROGRAMA PRODUŽENOG BORAVKA

za šk. god. 2023./2024.

 




SATNICA MATIČNE ŠKOLE I PŠ PREPOLNO ZA ŠKOLSKU GODINU 2023./2024.



Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji


Brojač posjeta
Ispis statistike od 3. 12. 2012.

Ukupno: 1275606
Ovaj mjesec: 5314
Danas: 7




preskoči na navigaciju