Hrvatski jezik

PRIMJER VREDNOVANJA NAUČENOG -  ZAVISNOSLOŽENE REČENICE – 7. razred

Odgojno-obrazovni ishod:

Učenik oblikuje tekst i primjenjuje znanja o zavisnosloženim rečenicama na oglednim i čestim primjerima.

Aktivnosti:

Učenici su u nastavi uživo i nastavi na daljinu usvajali i učili svaku vrstu zavisnosloženih rečenica zasebno. Uz objašnjavanje učitelja u nastavi uživo, upućivanje na česte primjere i na razlikovanje vrsta zavisnosloženih rečenica, samostalno osmišljavanje rečenica prema vrsti, učenici su pratili i video lekcije Škole za život koje se odnose na zavisnosložene rečenice.

Vrednovanje:

a)    vrednovanje za učenje: Učenici su signaliziranjem rukom (u nastavi uživo) pokazivali razumijevanje zavisnosloženih rečenica. Učitelj je slao konkretne povratne informacije svakom učeniku nakon riješenih zadataka iz video lekcija. Učenici su crtali mentalnu mapu sa središnjim pojmom - zavisnosložene rečenice. Učitelj im je i na to slao povratne informacije i upućivao na dobre prikaze, ali i na ono što bi trebali popraviti ili dodati.

Učenici su rješavali kratku provjeru znanja na digitalnom alatu Wizer.me kako bi bili upoznati s alatom i načinom na koji će rješavati ispit znanja za vrednovanje naučenog.

I tako ponovno dobili povratnu informaciju od učitelja.

b)     vrednovanje kao učenje: Učenici su u nastavi uživo smišljali primjere zavisnosloženih rečenica prema zadanoj vrsti, zatim se vršnjački vrednovali metodom dvostrukog dnevnika. Crtali su Vennov dijagram za uspoređivanje i razlikovanje vrsta zavisnosloženih rečenica pa ih međusobno vršnjački komentirali.

Učenici su i u nastavi uživo i u video lekcijama imali liste za procjenu, Aktivnost 3-2-1 pomoću kojih su samovrednovali svoje znanje o određenoj vrsti zavisnosložene rečenice.

c)    vrednovanje naučenog:

Na sljedećoj poveznici možete preuzeti ispit znanja: https://app.wizer.me/preview/JRM67R

« Studeni 2020 »