INTERVJU S MATEJOM ROGINEKOM

Učenik četvrtog razreda naše škole, Matej Roginek, ističe se u području inovativnosti i pokazuje izuzetnu sposobnost za samostalno izrađivanje predmeta. Njegova je soba kreativna radionica i u njoj provodi najviše slobodnog vremena. Prvo je napravio maleno svjetlo, zatim je osmislio društvenu igru. Kasnije je izradio ventilator, lego motor, hladnjak i na kraju vodotoranj.

U nastavku pročitajte kako je izradio hladnjak, koju je društvenu igru sam osmislio, zašto bi volio biti izumitelj, jesu li mu važni škola i obrazovanje i mnoge druge zanimljivosti.

Kako si izradio hladnjak kojim hladiš sok u sobi?

Za hladnjak mi je trebalo dosta kartona, nekoliko motorića i žica, a uz to i  prekidači.

Imaš li materijale od kojih radiš svoje izume kod kuće ili ih kupuješ u trgovini?

Većinu materijala imam kod kuće. Nekad s tatom odem do trgovine ako mi nešto nedostaje.

Opiši društvenu igru koju si osmislio. Koji je cilj igre? Igraš li je s prijateljima? Vole li oni tvoju igru?

Cilj igre je dovesti štapić na kojem se nalazi maleni obruč do kraja žice bez dodirivanja. Kada se obruč i žica dodirnu, izgubio si. Tu igru igram s prijateljima jer je oni vole, a sviđaju im se i ostali predmeti koje sam napravio.

Zašto bi htio biti izumitelj?

Želim biti izumitelj jer volim raditi sa strujom, nekad pomažem tati kad popravlja struju i jako mi se sviđa izrađivati vlastite stvari poput hladnjaka.

Jesu li ti važni škola i obrazovanje?

Škola mi je važna, ali radije ću nešto izrađivati nego učiti. Najdraži predmeti su mi likovni i priroda. Idem na ekološku grupu. Želim naučiti programirati i to znanje primijeniti na izume.

Kako tvoji roditelji reagiraju na tvoje izume?

Oni su jako zadovoljni mojim izumima. Bili su iznenađeni kada su prvi put vidjeli moj hladnjak. Mama mi dala ideju za vodotoranj koju sam ja još malo nadogradio.

Novinarka: Timea Subošić, 8.d

Fotograf: Petar Turčić, 8.d

objavio: Martina Jug   datum: 29. 3. 2018.