Na natječaju Hrvatskog sabora pohvaljen esej Dore Banovec!

Uz prva tri najbolja rada Povjerenstvo za vrednovanje donijelo je odluku da se uz nagrađene radove nekoliko radova i pohvaljuje. "Pohvaljuje se rad učenice Dore Banovec koji predstavlja izvrsnu esejističku kompoziciju, povijesno odlično dimenzioniranu uz osobnu notu koja zrači vedrinom i optimizmom", stoji u izvješću.

Iznimno smo ponosni na Doru i njenu mentoricu Mariju Ujlaki! enlightened

Dorino izvješće pročitajte u 'opširnije', a sam rad je u privitku!

Povodom 30 godina od proglašenja samostalne i suverene Republike Hrvatske, Hrvatski sabor raspisao je natječaj za najbolji esej/raspravljački tekst/zastupnički govor na tu temu.

Učiteljica Marija Ujlaki jedan dan došla je do mene i pitala me želim li sudjelovati te mi je dala papire u kojima su pisala pravila natječaja i obvezna literatura: Ustav Republike Hrvatske - Izvorišne osnove, Ustavna odluka Sabora i Deklaracija o suverenosti i samostalnosti Republike Hrvatske. Pristala sam na pisanje eseja iz razloga što volim povijest, a nakon što smo pisali esej na jednom satu povijesti, shvatila sam kako mi dobro ide pisanje eseja. Kada sam krenula pisati esej, naišla sam na probleme, prvo sam morala naučiti gradivo jer u redovnoj nastavi se to ne nauči ili se uči na kraju godine, a morala sam istražiti i dodatne izvore. Stoga sam prvo naučila gradivo i proučila izvore, a pomoću učiteljice odabrala sam idejnu temu svog eseja o tome je li proglašenje samostalnosti početak ili kraj našega puta. Uslijedilo je nekoliko probnih verzija, rad na kompoziciji i nakon dva mjeseca uspjela sam dovršiti svoj esej. Tijekom pisanja, mnogo toga sam naučila o hrvatskoj prošlosti i samom proglašenju neovisnosti Republike Hrvatske. Jako sam sretna i ponosna na svoj rad i ostvareni rezultat nakon uloženog truda, znanja i volje.

Dora Banovec, 8.b

objavio: Marina Sever   datum: 6. 5. 2021.

« Svibanj 2024 »