Književni susret s Julijanom Matanović

U petak 10. svibnja 2013. učenici osmih razreda s učiteljicama hrvatskog jezika nazočili su književnom susretu s književnicom Julijanom Matanović. U organizaciji je sudjelovala knjižničarka Milena Taraš, učiteljica Martina Jug s učenicama čitateljskog kluba te izdavačka kuća Mozaik knjiga.

Književnica je vrlo otvoreno i iskreno govorila o svojem životu i povezanosti književnog stvaranja sa stvarnošću. Upoznala je učenike sa svojom prvom knjigom za djecu One misle da smo male kojom želi mlade čitatelje educirati o HPV-u.

Nakon toplih pozdravnih riječi naše ravnateljice Gordane Čosić, riječ je prepuštena učenici Heleni koja je održala kratku prezentaciju o našoj gošći. Uvela nas je u život književnice i njezina djela te istaknula mnoge nagrade koje je književnica osvojila.

Našoj su zanimljivoj gošći pitanja postavljale učenice školskog čitateljskog kluba koji vodi učiteljica hrvatkog jezika Martina Jug.

Julijana Matanović je spontano, jednostavno i simpatično odgovarala na postavljena pitanja o sebi, svojem životnom putu, radu na Fakultetu i književnom stvaralaštvu.

Julijana Matanović objašnjava da se danas od književnog pisanja u Hrvatskoj ne može živjeti i književnici su primorani snalaziti se na razne načine kako bi riješili egzistencijalne probleme. Njena biografija nije nimalo laka i često u svojim književnim djelima preuzima događaje iz života koje dopunjuje i mijenja prema vlastitom nahođenju. Pisanje je za nju genetički određen dar pojedinca, a književno stvaralaštvo čin slobode duha. Gotovo u svim njenim djelima priče su prožete aktualnim detaljima iz svakodnevnog života.

Učenice su postavljale pitanja vezana uz knjigu One misle da smo male. Zanimalo ih je kako je započela suradnja književnice i doktorice Anke Dorić, hoće li se pisati nastavak knjige te što je iz osobnog životna unijela u likove knjige. Odgovori knjževnice bili su slikoviti, maštoviti i produhovljeni. Poslije njih nije bilo potpitanja, gotovo u svakom je ispričala jednu priču kao ilustarciju i vrijeme je brzo prošlo. Uostalom, kako i sama tvrdi, njen život je niz priča u kojima tekstovi žive svoju zbilju, maštu i san.

Na kraju književnog susreta učenica Terezija čitala je najzanimjivije ulomke  kako bi zainteresirala i ostale učenike za čitanje ove divne knjige.

Uz 10-ak knjiga One misle da smo male književnica je donijela i nekoliko promjeraka svoje najnovije knjige Samo majka i kći. Knjige su mogli kupiti svi koji su htjeli po promotivnim cijenama i dobiti posvetu drage nam književnice.

Susret s književnicom Julijanom Matanović zauvijek će svima nazočnima ostati u lijepom sjećanju. heart

Ravnateljica je u ime naše škole uručila poklon književnici.  Poklon su bile naušnice izrađene od patinirane aluminijske folije, po uzoru na hrvatski tradicijski nakit. Bitno je spomenuti da je taj rad izradio Zlatko Posavec iz 8.d razreda. Draga književnica će tako imati uspomenu na susret u našoj školi. smiley

objavio: Marina Sever   datum: 11. 5. 2013.