Novinarska grupa

SVJETSKI DAN CRVENOG KRIŽA, Eva Badurina, 7.a, voditeljica učiteljica Martina Jug

Svjetski dan Crvenog križa obilježava se 8.svibnja svake godine. Crveni križ je međunarodna humanitarna organizacija  sa sjedištem u Ženevi. Utemeljio ju je Henri Dunant.  U svakoj državi postoji samo jedan nacionalni Crveni križ, a nacionalna društva ujedinjuju se u Međunarodnu federaciju Crvenog križa i Crvenog polumjeseca. Uloga je Međunarodne federacije unaprjeđenje razvoja humanitarnih djelatnosti nacionalnih društava, koordinacija njihovim operacijama, pomaganje žrtvama prirodnih katastrofa (potresi, poplave, požari...) te briga za iizbjeglice izvan područja sukoba.

Zadatak joj je također poučavanje ljudi o Pokretu. Sedam temeljnih načela čine bit Pokreta: humanost, nepristranost, neovisnost, neutralnost, dobrovoljnost, jedinstvo i sveobuhvatnost.  Načelo humanosti Ck/Cp nastao je sa željom da  Crveni križ bez diskriminacije pruži pomoć ranjenicima na bojnom polju. Njegov cilj je zaštititi život, zdravlje i dostojanstvo ljudske osobe. Načelo nepristranosti ne razlikuju pojedinca prema klasi ili rasi te nastoji ublažiti njihove patnje. Načelom neutralnosti Pokret se ne opredjeljuje u raspravama vjerske, klasne, rasne ili političke prirode. Pokret je neovisan  jer nacionalna društva, kao pomoćni organi humanitarnih službi svojih vlada, moraju sačuvati svoju autonomiju, kako bi mogla djelovati u skladu s načelima. Načelo dobrovoljnosti govori da Pokret nije usmjeren na stjecanje dobiti. U jednoj zemlji može postojati samo jedno društvo Ck/Cp i ono mora biti dostupno svima i provoditi svoju djelatnost na cijelom teritoriju. Pokret je univerzalan jer sva društva u njemu imaju jednak status, pomažu se i dijele jednaka prava. U Ženevi je potpisana Prva Ženevska konvencija koja štiti ranjene i bolesne vojnike, kao i sanitetsko osoblje u kopnenim snagama. Druga jamči zaštitu ranjenih, bolesnih vojnika ili brodolomaca i zaštitu sanitetskog osoblja pomorskih snaga. Treća je posvećena poboljšanju tretmana ratnih zarobljenika. Četvrta konvencija najzad pruža zaštitu civilima prilikom oružanih sukoba i na okupiranim teritorijima. Potpisana je nakon Drugog svjetskog rata i najznačajnija je odluka Ženevske konvencije.

Eva Badurina, 7.a

objavio: Martina Jug Ana Furić   datum: 17. 5. 2014.

« Svibanj 2024 »