Novinarska grupa

PROROČANSTVA

Večer je. Sjedim u vrtu i divim se noćnom nebu. Posred neba smjestio se, poput velike okrugle svjetleće kugle, Mjesec, a okružili ga milijuni zvjezdica svijetleći poput krijesnica. Znamo da Mjesec utječe na neke pojave na Zemlji, recimo, na plimu i oseku. Mnogi ljudi se žale da za vrijeme punog Mjeseca mjesečare ili loše spavaju. Neki kažu da je najbolje započeti dijetu za vrijeme mladog Mjeseca.

Jana Kure se pita mogu li stvarno Mjesec i zvijezde koje ga okružuju utjecati na nas i odrediti nam sudbinu?

Ljudi su od davnina željeli znati kakva će im biti sudbina, kakve će im se stvari događati u životu. Jedan od načina promatranja budućnosti je horoskop. Postoje različite vrste horoskopa. Tako imamo kineski i astrološki horoskop.

Početak kineskog horoskopa  seže u daleku prošlost. Ima dvanaest znakova i unutar svake godine vlada drugi znak. Prema jednoj legendi, Buda je na proslavu Nove godine pozvao sve životinje. Odazvalo se samo dvanaest životinja: štakor, bik, tigar, zec, zmaj, zmija, konj, koza, majmun, pijetao, pas i svinja. Kako bi nagradio njihov dolazak, svaku godinu nazvao je po jednoj od tih životinja, a karakteristike tih životinja su skroz drugačije nego ih mi tumačimo.

Astrološki horoskop izrađuje se prema položaju planeta u određenom trenutku. Također se dijeli na dvanaest znakova koji se mijenjaju, ali unutar godine. Ti znakovi nazivaju se astrološki znakovi, a svakom je dodijeljen jedan planet: Ovnom vlada Mars, Bikom Venera, Blizancima Merkur, Rakom Mjesec, Lavom Sunce, Djevicom Merkur, Vagom Venera, Škorpionom Mars, Strijelcem Jupiter, Jarcem i Vodenjakom Saturn te Ribama Jupiter. U astrološki horoskop ušao i jedqan novi znak koji nisu svi astrolozi prihvatili, a to je Zmijonosac.

Natalna karta pokazuje nam pozicije planeta u znacima i kućama horoskopa. Ona zapravo predstavlja jednu vrstu matrice ili šifre pomoću koje možemo očitati kako određena osoba doživljava sebe i svijet, te kakve su njene mogućnosti razvoja. Vjeruje se da su ljudi imali i prošli život. Po našem datumu rođenja može se vidjeti tko smo bili u prošlom životu, čime smo se bavili i kakakv smo uspjeh postigli.

Po meni, sve te metode proricanja budućnosti služe kao razonoda. Čovjek sam svojim radom, trudom i učenjem treba svoj život i budućnost učiniti boljim. Ipak, moguće da neka zvjezdica koja je u trenutku našeg rođenja jače zasjala, prati naš život i daje nam snage i sreće da uspijemo svoje snove i realizirati.

Jana Kure, 5.d

objavio: Maja Hunjadi Barišić   datum: 9. 5. 2011.