Novinarska grupa

LITERARNI RADOVI NOVINARSKE GRUPE

PROČITAJTE NAJNOVIJE URATKE ČLANOVA NOVINARSKE GRUPE KOJU VODI UČITELJICA MARTINA JUG.

One direction

One direction je irsko-britanski boy bend koji je nastao nakon X Factora. Članovi benda su se na X Factor samostalno prijavili. Svaki član je pjevao sam, ali nisu uspjeli proći dalje u natjecanje. Dobro su se upoznali i oformili bend koji su nazvali One Direction (Jedan Smjer). Ime je dobio po tome što su svi različiti, a imaju isti cilj, postati uspješni glazbenici. Članovi benda su Zayn Malik, Harry Styles, Liam Payne, Niall Horan i Louis Tomlinson. Najmlađi član je Harry, a najstariji Louis. Dečki se dobro slažu i međusobno se podržavaju.

Niall Horan (rođen 13.9.1993.) je iz Mullingara u Irskoj. On je učenik muške srednje škole Colaiste Mhuire. Zayn Malik (rođen 12.1.1993.) je iz West Lane Baildona u Velikoj Britaniji. Učenik je srednje škole Tong. Pakistanskog je podrijetla. Na x Factoru je bio poznat po tome što je ostao u backstageu kada je trebalo plesati jer on nije želio plesati. Liam Payne (rođen 29.8.1993.) je iz Wolverhamptona u Velikoj Britaniji. Student je glazbene tehnologije. Harry Styles (rođen 1.2.1994.) je iz Holmes Chapela u Velikoj Britaniji i učenik je srednje škole. Louis Tomlinson (rođen 24.12.1991.) je iz Doncasatera, a učenik je šestog razreda državne škole „Hall Cross“.

Nakon X Factora, njih petorica su se skupili u grupu i potpisali ugovor vrijedan 2 milijuna funti za Syco Music. Dečki su postali popularni i imaju mnogo obožavateljica i obožavatelja.

Ema Skopin, 6.d

JESEN

Bilo je podne, ali još uvijek se čuo

Cvrkut ptica koji nam je razveselio lica

I mali je put od lišća bio žut

Lišće je padalo sa svih strana

Klupe su mokre, a i lastavice su odlepršale na jug

Bio je tih i miran dan

Ko u raju najljepši san

Jesen je bila poput kraljice

I njene rumene bobice grožđa na glavi kao ukras vjetar pirio

Je na sav glas

Možda je to prelijepa slika

Velikog i čarobnog lika

A možda je to prikaz Boga

Za najljepše godišnje doba

Smrt

Smrt je kada izgubiš najdraže

I kada ti srce kaže „Ona je sad u drugom svijetu

I nisi jedina tužna na ovom planetu“

Kad jedna suza krene

I kad se sjetiš uspomene

Kad ti tijelo kaže

A ne laže

Vidjela si na njenom znojnom dlanu tugu i tamu

I pitaš se što to ona gore radi

Ne daj se tuzi,a predaj se nadi!

Stani!

Sjeti se da ima predivna bijela krila

I da je ljepša nego vila

Kad ju je Bog uzeo sa sobom

Sjeti se, ona je uvijek pred tobom

Ivona Jeličić, 6.c

Elvis Presley-kralj rock'n'rolla

Rodno ime mu je Elvis Aaron Presley.Rođen je 8.siječnja 1935.u skromnoj dvosobnoj kući njegovih roditelja Vernon i Gladys Presley.Još za života postaje legenda.Počeo je pjevati sa 13 godina u crkvenim svečanostima i srednjoškolskim priredbama u Memphisu. Sa 18 godina je napustio školu.Poželio je raditi kao portir  kinu i kao vozač kamiona.Prva pjesma bila je rođendanski dar majci,a prvu ploču snimio je godine 1954.Te godine započeo je svoju karijeru sa legendarnim Sun Recordsom u Memphisu.Njegov uspon započinje sredinom 50-tih godina hitovima ''That s All Right Mama'' i Heartbreak Hotel''.Najuspješnije
mu je razdoblje od 1960.do 1975.godine u kojem je izdao 52 ploče. Za života prodao je 600 milijuna ploča.
Filmsku karijeru započeo je  1956. filmom "Voli me nježno".Nastupio je uspješno u 33 filma i ušao u povijest sa svojim televizijskim nastupima.Većinom je glumio u muzičkim filmovima s naslovnim pjesmama koje su redovito postale hit.U razdoblju od 1957.do 1966.Presley se nalazio na listi deset najkomercijalnijih američkih glumaca.
Njegov talent,dobar izgled,senzualnost,karizma i dobar humor donijele su mu milijune obožavatelja,kao i poniznost ljudske dobrote koje je pokazivao kroz cijeli svoj život.Poznat diljem svijeta,on se smatra jednom od najznačanijih ličnosti popularne kulture dvadesetog stoljeća.
Godine 1975.nastupili su ozbiljni zdravstveni problemi (dijabetes,gastritis),a postaje i ovisan o drogi.Dvije godine kasnije
doživio je srčani udar,ali ne mijenja način života.Elvis pada u duboku komu zbog prevelike količine droge.Liječnici mu pokušavaju spasiti život,ali ne uspijevaju.Elvis je još za života postao legenda potukavši sve rekorde:u dvadesetak godina rada objavio je 97 ploča,a na vrhovima top lista proveo je čak 996 tjedana.

Jana Kure i Daria Petrinec, 6.d

objavio: Gordana Čosić   datum: 27. 12. 2011.