Novinarska grupa

NOVINARSKA GRUPA: Shizofrenija, bolest o kojoj se sve češće govori, voditeljica učiteljica Martina Jug

Podijeljeni razum ili rascjep duše?

Shizofrenija, bolest o kojoj često možemo slušati i čitati u raznim medijima potaknula me na razmišljanje. Što je to shizofrenija? Koji su simptomi te bolesti? Kako se otkriva i mogu li oboljeli od te bolesti normalno živjeti? U nastavku pročitajte detalje o tom teškom psihičkom poremećaju.

Shizofrenija je duševna bolest, psihoza, tijekom koje bolesnik gubi kontakt sa stvarnošću i boluje od smetnji koje ga izoliraju od vanjskog svijeta i drugih osoba. Bolesnici mogu imati teškoća s pamćenjem. Ljudi oboljeli od shizofrenije mogu doživljavati halucinacije, odnosno mogu izražavati stavove koji nemaju veze s realnošću. Ponekad imaju i tjelesne simptome, zauzimaju čudne položaje u kojima mogu ostati nepomično i tijekom nekoliko sati, a neki se mogu neprestano kretati bez jasnog smisla. Simptomi se razlikuju prema jačini i tipu shizofrenije. Najčešći simptomi shizofrenije su umišljanje bolesnika kako netko kontrolira njihovo ponašanje i čita im misli te da ih netko progoni. Dijagnozu shizofrenije postavlja psihijatar kada bolesnik ima psihotične simptome koji traju najmanje mjesec dana.

Shizofrenija se kod većine bolesnika pojavljuje u dobi od 15. do 25. godine. Pojava bolesti poslije 40. godine naziva se shizofrenija kasnog početka, a poslije 60. godine života shizofrenija vrlo kasnog početka. Danas postoje dokazi o genetskoj sklonosti za razvoj shizofrenije, što znači da osoba ima gen za shizofreniju koji se iz nepoznatih razloga može aktivirati i uzrokovati bolest.

Oboljeli od shizofrenije često imaju simptome depresije. Samoubojstvo je uzrok smrti shizofrenih bolesnika, većinom mladih. No, i nije sve tako crno. Tko boluje od te bolesti može postići određenu ravnotežu ili se čak izliječiti uz pomoć psihijatra koji mu prepisuje lijekove, pozorno ga sluša i umiruje, omogućuje mu da se izrazi i ponovno dođe u dodir sa stvarnošću.

Jana Kure, 6.d

Voditeljica novinarske grupe: Martina Jug

objavio: Gordana Čosić   datum: 7. 3. 2012.

« Svibanj 2024 »