Novinarska grupa

MATERIJALNO BOGATSTVO NIJE SREĆA, JOSIPA ŽIGROVIĆ, 6.d, voditeljica učiteljica Martina Jug

Materijalno bogatstvo nije sreća

Živjela jednom predivna princeza sa svojim ocem u raskošnom dvorcu. Bijaše ona pametna, načitana i znala se pristojno ponašati u skladu sa svojim bogatstvom. Na drugom kraju grada živio je postolar sa svoja dva sina. Mlađi sin bijaše bolestan i trebaše mu mnogi lijekovi i bolnička njega. Njihov otac bijaše star i nemoćan i nije nikako mogao doći do novaca za svoga sina pa je zapovijedio starijem sinu da potraži posao.

Stariji sin bijaše neznanac i nije mogao pronaći nikakva posla. U to doba poslaše kralj svoje podanike da mu hitno nađu novog slugu jer jedan bijaše otišao. Kako podanici kraljevi idu po selu tako se svi boje vijesti koju donose. Stade stariji sin pred podanika kraljevog i upita: „Zašto ste došli u naše selo?“, a podanik će na to: „Dođoh vam reći da kralj traži novog slugu za svoj dvor.“ Stariji sin ugleda priliku da nađe posao pa se javi podaniku da će on biti kraljev novi sluga. Dobi sin posao i svakog je dana slao nešto novaca ocu i bratu u selo. Vidje stariji sin svu raskoš dvora, ali mu nije bilo drago što se kralj razbolio. Kralju bijaše loše nekoliko dana kada dolaziše princ iz susjedne države da upozna svoju nevjestu. Taj je princ bio pomalo čudan, zastrašujuć, a postolarev sin već je imao neke osjećaje prema lijepoj princezi. Jednoga dana hladne zime  umro je kralj i svo je bogatstvo ostavio princezi. Nekoliko mjeseci nakon kraljeve smrti došao je neki čarobnjak u dvorac. Princ je već živio na dvoru, a stariji sin je zaključio da čarobnjak posjećuje princa te ode i prisluškuje njihov razgovor. Pao postolarevu sinu mrak na oči kad je čuo o čemu razgovaraju. Princ je naručio od čarobnjaka da spravi napitak koji će zauvijek uspavati predivnu princezu. Sin odluči spasiti princezu i pod cijenu smrti. Uđoše princ i čarobnjak u sobu princezinu i daju joj napitak. Stariji sin uđe bez kucanja i ponudi princezi da on prvi kuša piće. Princeza prista i stariji sin zauvijek zaspa. Princeza shvati da je taj siromašan sluga za nju dao život. U njoj se probudiše  jaki osjećaji te ona poljubi siromaha. Kad se siromah probudi od princezina poljupca, potrči za zlim princom, a stražari uhvatiše čarobnjaka.

Siromah pobijedi, dobi princezu i njenu ljubav, a zli princ shvati da smisao života nije novac i vlast te ostade u zatvoru kraljevskom. Princeza i njen ljubljeni princ zauvijek ostadoše zajedno, a brat i siromašni postolar bijaše živjeli u dvoru zdravi i sretni.

Josipa Žigrović, 6.d

objavio: Gordana Čosić   datum: 19. 6. 2012.

« Svibanj 2024 »