Novinarska grupa

Prikaz knjige Tajna autorice Rhonde Byrne, Jana Kure, 6.d, voditeljica učiteljica Martina Jug

Tajna

Jednog dana ušla sam u knjižaru s namjerom da kupim knjigu kojom ću ispuniti svoje slobodno vrijeme. Nisam znala koju knjigu odabrati pa sam odlučila kupiti onu koja će mi se svidjeti po naslovu. Pogled mi je zastao na knjizi pod nazivom Tajna. Poželjela sam saznati o kakvoj je tajni riječ, kupila sam knjigu, žurno sam otišla kući te s nestrpljenjem i velikom znatiželjom počela čitati knjigu.

Na samom početku knjige susrela sam se s pitanjima koja se stalno ponavljaju: O čemu mislimo većinu vremena? Zašto je važno naučiti prihvatiti sebe? Zašto nam se tako često događaju stvari kojih se bojimo? Glavna teza je da većinu stvari koje nam se događaju ili koje želimo promijeniti zapravo sami kreiramo u svojim mislima. Misli su prvobitni uzrok svega. Trebali bismo prestati razmišljati o onome što ne želimo, izbaciti strahove jer svaka naša misao odlazi u svemir i on ju kao takvu prepoznaje i šalje nam iste frekvencije. Nije moguće nadzirati svaku svoju misao, a osjećaji su najbolji instrument koji nam pomaže u stvaranju vlastita života. Postoje dvije vrste osjećaja: dobri i loši. Kad smo depresivni, bijesni, negodujemo ili imamo osjećaj krivnje nalazimo se u frekvenciji privlačenja loših stvari. Suprotnost tome su dobri osjećaji i pozitivne emocije. Uzbuđenjem, radošću, zahvalnošću i ljubavlju privući ćemo još više pozitivnih stvari zbog kojih se dobro osjećamo. Dobivamo upravo ono što osjećamo, a ne toliko ono o čemu razmišljamo. Ovog se trenutka možemo početi osjećati zdravima, imućnima, možemo početi osjećati ljubav koja nas okružuje čak i ako nije tu. Ljubav i mašta su najmoćniji par na svijetu. Sva velika umjetnička i znanstvena djela nastala su iz ljubavi oplođene maštom. Zamisli, osjeti, primi i budi zahvalan. Zahvalnost je posebno zaslužna za našu sreću i uspjeh jer usredotočavanjem na sve ono na čemu možemo biti zahvalni privlačimo još više toga na čemu možemo biti zahvalni. Biraj što voliš umjesto da voliš ono što se od tebe očekuje. Sve što se može zamisliti, može se i ostvariti te voljeti punom snagom. Stvaralački proces koji se koristi u Tajni preuzet je iz Novog zavjeta. Prvi korak je traženje jer moramo reći svemiru što tražimo. Drugi korak je vjera, vjera da već imamo ono što smo tražili. To  je vjera u ono što nismo vidjeli, a moramo vjerovati da smo već primili. Potrebno je vjerovati jer ne postoji san koji se ne bi mogao ostvariti samo treba naučiti koristiti stvaralačku silu koja djeluje kroz nas. Gotovo si nikad ne dopuštamo poželjeti ono što uistinu želimo jer ne uspijevamo shvatiti kako bi se to moglo ostvariti. Tajnu sam počela pratiti kroz povijest i iznenadila sam se činjenicom o velikom broju ljudi koji su znali za nju. Neki od njih su Platon, Shakespeare, Newton, Lincoln, Beethoven, Edison, Galileo, ali i drugi izumitelji teolozi, znanstvenici i veliki mislioci.

Učeći Tajnu shvatit ćemo način na koji možemo imati sve i napraviti sve što poželimo. Kada smo u nedoumici, možda bismo se trebali samo prisjetiti Isusovih riječi: „Tražite i dobit ćete!“

Jana Kure, 6.d

objavio: Gordana Čosić   datum: 19. 6. 2012.

« Svibanj 2024 »