Novinarska grupa

Prednosti i nedostatci školske uniforme, Ema Skopin, 6.d, voditeljica učiteljica Martina Jug

Školske uniforme ili sloboda odijevanja?

Nedavno sam na televiziji odgledala debatu o školskim uniformama koja me potaknula na razmišljanje o školskim uniformama u mojoj školi. Koje su prednosti, a koje mane uniformiranih učenika? Je li bolje biti jednako obučen ili ipak trebamo imati vlastiti stil odijevanja? Tko postavlja granice pristojnog odijevanja? Sve su to pitanja na koja sam pokušala pronaći odgovor.

U Americi, Velikoj Britaniji, Japanu, Kini i mnogim drugi zemljama učenici su obavezni nositi uniforme u školama. Djevojčice nose bijele čarape, suknje, bijele košulje i kravate, a dečki hlače, bijele košulje, kravate i crne cipele. Svi su jednaki, uniformirani i ne pokazuju svoj socijalni status. Učenici koji su bogatiji ne mogu se rugati ostalim učenicima koji su siromašniji i ne mogu si priuštiti markiranu odjeću. Mislim da se u svakoj školi mogu pronaći učenici koji nose skupu odjeću i rugaju se onima koji si to ne mogu priustiti. To bi se moglo izbjeći uniformama koje bi bile jednake za sve, a i djevojčice ponekad pređu granicu pristojnog odijevanje, dođu neumjesno odjevene u školu jer je teško odrediti granicu dopuštenog stila odijevanje. Istraživanja su pokazala da uniforme umanjuju loše odnose u društvu i smanjuju nasilje među vršnjacima. Uniforme su i dobro rješenje za roditelje koji nemaju dovoljno novaca za skupocjenu i aktualnu odjeću. Uniformirani učenici se manje grupiraju i postoji manja vjerojatnost da se učenici osjećaju kao outsajderi. Takvim načinom odijevanja pokazuje se poštovanje prema instituciji koju učenik polazi. S druge strane, uniformom se ne može izražavati vlastita osobnost i karakter, već se svi stilovi izjednačavaju. Jednakost koja se postiže identičnim stilom odijevanja u stvarnosti učenike ograničava na isti stil odijevanje bez obzira na ponašanje i stil glazbe koju sluša pojedini učenik. Neki čak niti ne vole nositi istu odjeću svaki dan, a posebno djevojke koje se imaju potrebe identificirati odjećom.

Mislim da bi sve škole trebale uvesti uniforme na neki određeni probni rok u kojem bi učenici mogli primijetiti sve prednosti i mane školskih uniformi iako učenike treba prihvatiti takve kakvi jesu sa svim vrlinama i manama te dopustiti da svako gradi svoj identitet na svoj način.

Ema Skopin, 6.d

objavio: Gordana Čosić   datum: 19. 6. 2012.

« Svibanj 2024 »