Novinarska grupa

Popularni američki praznik Halloween obilježava se i u Hrvatskoj - Noć vještica

Popularni američki praznik  Halloween obilježava se i u Hrvatskoj

Noć vještica

Naziv halloween ima korijene u katoličkoj crkvi, potječe od naziva all hallows što znači svi sveti. Predstavlja i keltski blagdan Samahin kojim vještice slave svoja božanstva prema drevnom keltskom vjerovanju u noći 31. listopada i 1. studenoga. Te noći mrtvi se vraćaju posjetiti one koje su voljeli ili vratiti dugove onima koje su za života mrzili.

Riječ je o legendi, ali posebno je zanimljivo to što su ljudi cijeli niz godina vjerovali u tu priču. Obilježavanje toga dana najpopularnije je u sjevernoj Americi i to među mladima.

Uz taj dan povezuju se bundeve, vještice, pauci, crne mačke i šišmiši. Bundeve su jedan od najpoznatijih motiva u noći vještica. Ukrašavanje bundeva potječe od Iraca. Bundeve su u originalu bile tikve, ali su ih Irci zamijenili bundevama. Legenda kaže da je neki farmer po imeni Jack prevario Vraga, a zbog toga su ga prognali iz raja i iz pakla. Kako nije imao kamo, njegova je duša osuđena na vječno lutanje, a u tome mu je pomogla izdubljena tikva s gorućom svijećom. Takve se bundeve u originalu nazivaju Jack Ò̀̀ ’ Lantern.

Priča o vješticama isto tako potječe od Iraca. Vještice su bile božice koje simboliziraju mudrost, promjenu i smjenu godišnjih doba. Danas je ta simbolika nestala, a vještice su uglavnom prikazivane kao stare, bradavičaste i dugonose babuskare koje u velikim kotlovima kuhaju zmije i jedu djecu.

Vjerovanje da crne mačke donose nesreću potječe iz srednjeg vijeka, vremena u kojem su ljudi mislili da su neudane žene vještice, a njihovi kućni ljubimci sluge.

Šišmiši i pauci su na lošem glasu zbog starih mitova. Jedan od njih kaže da će netko umrijeti u kući ako šišmiš obleti kuću tri puta. Ako pak šišmiš uđe u kuću na Noć vještica to znači da je kuća opsjednuta duhovima koji su ga pustili u kuću. Mit o paucima kaže da ako ga vidite na Noć vještica, to znači da vas voljena, preminula osoba promatra.

Jana Kure, 7.d

Voditeljica: učiteljica Martina Jug

objavio: Gordana Čosić   datum: 31. 10. 2012.

« Svibanj 2024 »