Novinarska grupa

Balkan u nama i oko nas, Jana Kure, 7.d, voditeljica učiteljica Martina Jug

Sigurna sam da ste se često susreli s pojmom Balkan, a još češće s pojmom Balkanac. Što zapravo označavaju ti pojmovi i jesmo li Balkanci, pročitajte u nastavku članka i prosudite sami.

Balkananski poluotok je povijesno i zemljopisno područje jugoistočne Europe te poluotok jugoistočne Europe. Granice Balkana nisu u potpunosti jasne. Na jugu graniči s Jadranskim morem i Crnim morem, a sjeverna granica još uvijek nije u potpunosti određena. Zemlje koje se nalaze na Balkanskom poluotoku cijelim teritorijem ili većinom teritorija su Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Kosovo, Makedonija, Crna Gora, Grčka, Srbija, Hrvatska, Slovenija, Rumunjska i Turska. Mnoge regije u državama navedenim kao dio Balkana razlikuju se od ostatka regije pa zato rubne države ne vole da ih zovu balkanskim zemljama. To se odnosi na Rumunjsku, Hrvatsku, Sloveniju, ali i na Grčku.

Postoji više objašnjenja i značenja imena Balkan. Jedno od njih je da Balkan potječe od dviju turskih riječi  bal i kan što znači med i krv. Prepostavlja se da je to ime nastalo zbog mnogobrojnih ratova na tim prostorima, ali i vrlo plodne zemlje. Godine 2011. snimljen je film U zemlji krvi i meda (eng. In the Land of Blood and Honey) pod redateljskom palicom poznate glumice Angeline Jolie koji govori o ratu u Bosni i Hercegovini, a njegov naslov povezan je sa značenjem pojma Balkan.

Drugo, mnogo zastupljenije objašnjenje, je da je regija dobila ime po planini Balkan.

Područje Balkana se smatra nasilnim jer su na njemu vođeni brojni krvavi ratovi, od kojih je i Prvi svjetski rat kojemu je bio povod atentat na austrougarskog  prijestolonasljednika Franju Ferdinanda, a posljedice rata bile su velike i obuhvatile su više od 40 milijuna žrtava.

Pojam Balkanac/Balkanka označava stanovnika Balkanskog poluotoka, ali i osobu koja se ponaša sirovo u društvu, ne usvaja životni stil Europljana. Naziv Balkanci povezan je  s društvom koje je primitivno, nekulturno, ne ponaša se pristojno u javnom, kulturnom i političkom životu.

Jana Kure

7.d

objavio: Marina Sever Martina Jug   datum: 16. 2. 2013.

« Svibanj 2024 »