Novinarska grupa

Motivacija za učenje, Emilija Vrban, 7.d, mentorica učiteljica Martina Jug

„Korijeni učenja su gorki, ali plodovi su slatki.“

Motivacija je utjecaj koji usmjerava na neko ponašanje ljudi npr. mi smo motivirani da jedemo zato što smo gladni. Mi usmjeravamo ponašanje na neki cilj. Moramo biti motivirani da napravimo nešto u životu. Zato je važno imati ciljeve. Naravno da ne trebamo postaviti ciljeve da jedemo ili spavamo, ali se trebamo motivirati da radimo neke bitne funkcije u životu. Ljudi trebaju razlog da naprave nešto jer tako radi ljudski mozak. Nemojte čekati inspiraciju, nego vi pronađite nju. Ako krenete učiti na vrijeme, dobiti ćete više motivacije, a ako krenete učiti dan prije, neprestano ćete gledati na sat i zbog toga vaša koncentracija pada.

Mislite pozitivno

Ništa nećete postići ako već u početku sami sebi govorite da niste dobro naučili i da ne radite dovoljno dobro. Nemojte se stalno brinuti oko toga hoćete li to napraviti dobro i hoćete li dobiti ocjenu koju želite. To je gubitak vremena. Vaše razmišljanje vas može potaknuti da ostvarite svoj cilj ili vas može natjerati da odustanete od cilja. Umjesto da govorite „ja ovo ne mogu“, sami sebi morate reći nešto što će vas motivirati.

Unaprijed planirajte

Organizacija je vrlo važna. Na početku dana si odredite vrijeme za učenje i držite se toga. Možete si i kupiti planer tako da budete još više organizirani. Kada vidite zabilješke u svom planeru i kako vam dobro ide, to će vas još više motivirati da tako nastavite i da ostvarite ciljeve.

Počnite učiti

Uvijek ima puno zanimljivijih stvari od učenja. Sigurno biste radije gledali film, seriju, družili se s prijateljima ili slušali glazbu. Zato trebate samo početi učiti, bez obzira na sve. To će vam osloboditi um od svih negativnih misli o tome kako ste lijeni i kako vam se ne da. Umjesto da gubite vrijeme govoreći sami sebi kako ste lijeni, počnite učiti. Natjerajte se da učite i s vremenom će vam to postati navika.

Pripremite radni stol

Ako vam je stol neuredan to će vam smanjiti želju za učenjem, tako da si očistite stol i pripremite ga za rad. Prije nego počnete učiti, stavite na njega sve što vam je potrebno, a maknite sve što vam smeta i što vam može odvlačiti pažnju.

Razmišljajte o budućnosti

Razmislite o stvarima koje bi mogli propustiti u budućnosti ako sada ne učite. Učeći vaši se snovi i planovi za budućnost mogu ostvariti prije.

Imajte vodu i neke grickalice pored sebe

Male grickalice kao npr. kikiriki ili neko voće može vam dati energije i više motivacije. Izbjegavajte brzu hranu jer vas ona uspavljuje i oduzima vam energiju.

Nagradite se

Kada postignete svoj cilj, priuštite si neku malu nagradu ili otiđite u šetnju na svjež zrak što vam također može pomoći da se bolje koncentrirate.

Nađite neko tiho mjesto za učenje

Nemojte početi učiti ispred televizije ili računala, to vam samo odvlači pažnju. Probajte otići u knjižnicu i tamo učite. Kada imate dobru okolinu za učenje, automatski će vam se motivacija podići. Ako ne možete ili ne želite otići u knjižnicu, učite doma ali tako da ugasite televiziju, računalo i sve što vam odvlači pažnju i nađite neku tihu sobu za učenje.

Učite na vrijeme

Uvijek je bolje početi učiti par dana prije testa, a ne zadnji dan. Ako sve napravite na vrijeme, opet će vam ostati vremena za igranje i druženje, a puno je bolji osjećaj družiti se s prijateljima kad znate da ste napravili sve za školu, nego kad vam je stalno na umu kako morate naučiti neki predmet za sutra.

SRETNO S UČENJEM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

objavio: Marina Sever Martina Jug   datum: 18. 3. 2013.

« Svibanj 2024 »