Područna škola Prepolno

Dobrodošli u novu školsku godinu 2023./2024.!

Dragi učenici, želimo Vam sretan povratak u školske klupe, puno motivacije i znatiželje u radu i učenju te da vrijeme provedeno u školi iskoristite za učenje, druženje i stvaranje novih prijateljstava.

SATNICA PODRUČNE ŠKOLE PREPOLNO ZA ŠK. GOD. 2023./2024.

PŠ Prepolno

Posjet Udruge Srce – radionica na temu PRIJATELJSTVO

Dana 10. studenog 2023. učenike naše škole posjetila je djelatnica Udruge Srce, Ivana Marić. Posjet udruge bio je zamišljen na temu prijateljstva koja je bila provedena kroz nekoliko aktivnosti.

Prva aktivnost u kojoj su učenici sudjelovali zvala se “Kroz oči prijatelja“. Zadatak učenika bio je predstaviti svog prijatelja pomoću slijedećih pitanja: U čemu si dobar?, Koje su tvoje pozitivne osobine? i Što voliš raditi?. Učenici su imali 5 minuta za postavljanje pitanja svome prijatelju i nakon toga su predstavljali svog prijatelja ostatku razreda.

Druga aktivnost u kojoj su učenici sudjelovali zvala se „Puše puše vjetar“. U ovoj aktivnosti učenici su formirali krug sa stolicama gdje je jedna stolica bila manje nego što je učenika. Učenici su naizmjenično bili u sredini kruga gdje im je zadatak bio započeti ovu aktivnost riječima „Puše puše vjetar za sve koji vole školu“ i sličnim rečenicama koje su relevantne za njihov život. Kroz ovu aktivnost učenici su se dodatno upoznavali i kroz slaganje sa izrečenim izjavama više zbližili kao prijatelji.

Posljednja aktivnost u kojoj su učenici sudjelovali zvala se „Stablo prijateljstva“. Bili su podijeljeni u 3 skupine gdje je svaka skupina imala svojeg vođu skupine. Prvi zadatak grupa bio je osmisliti ime svoje grupe, a nakon toga su dobili zadatak na plakat nacrtati stablo. Za vrijeme crtanja stabla svaka skupina dobila je 12 jabuka od kojih su u njih 6 trebali napisati odgovor na pitanje Kakav prijatelj treba biti, a u ostalih 6 odgovor na pitanje Kakav prijatelj ne treba biti. Šest pozitivnih jabuka bojaju crvenom bojom i lijepe ih na krošnju stabla, a šest negativnih jabuka bojaju smeđom bojom i lijepe ih na dno stabla. Nakon što su učenici napravili svoja stabla prijateljstva svaka grupa je predstavljala svoje stablo. Cilj ove aktivnosti bio je da učenici prepoznaju koje su poželjne i pozitivne osobine prijatelja (jabuke koje su u krošnji) i koje su nepoželjne i negativne osobine (jabuke koje su na dnu stabla).

Učenici su kroz sve ove aktivnosti vezane uz prijateljstvo zaključili i shvatili kako kreirati prijateljstvo i kako to prijateljstvo graditi pa samim time i osnažiti jer prijateljstvo je odnos između ljudi koji se međusobno poštuju i koji se uzajamno odnose jedni prema drugima.

Zahvaljujemo se djelatnici udruge Srce na posjeti i veselimo se budućoj suradnji!

Željeti da nekome budete prijatelj je lako, ali prijateljstvo je voće koje sporo dozrijeva.“ Aristotel

Tamara Majcug

objavio: Ana Poldrugač   datum: 10. 11. 2023.