Vijesti iz knjižnice

KAKO SMO OBILJEŽILI MJESEC HRVATSKE KNJIGE 2014.

U Mjesecu hrvatske knjige, kao i svake godine, radili smo svašta zanimljivo, a sve, naravno, u svrhu poticanja čitanja. Tematski je bio posvećen ljubavi, a moto ovogodišnjeg Mjeseca hrvatske knjige bio je O čemu govorimo kada govorimo o ljubavi?, Raymonda Carvera.

Pod Opširnije pročitajte kako smo ga obilježili!

Većina razreda posjetila je školsku  knjižnicu na satu razrednika i upoznala uživo neobavezne lektirne naslove i nove knjige pristigle u knjižnicu. Prvašići su po prvi puta zakoračili u svijet školske knjižnice, učlanili se, a i čitali smo priču Uljuđeni vuk.

Tridesetak učenika uključilo se u Nacionalni kviz za poticanje čitanja te su ga rješavali online, na dva novopostavljena računala u knjižnici. Trebalo je pročitati četiri knjige eminentnih hrvatskih pjesnika Zvonimira Baloga, Luke Paljetka, Dragutina Tadijanovića i Dobriše Cesarića te odgovoriti na pitanja vezana uz njih.

Organizatori natjecanja i sastavljači kviza (Knjižnice grada Zagreba, Hrvatski centar za dječju knjigu) slobodnim su kompjuterskim odabirom između točnih pristiglih kvizova odabrali da je pobjednica naše škole Laura Kostić iz 7.b razreda. Ona se natjecala i za glavnu nagradu koja je ove godine bila računalo–tablet, ali sreća nije ovog puta bila naklonjena. Školska knjižnica i ravnateljica su ipak Lauru nagradile lijepom knjigom ;)

23. listopada obilježili smo čitanje naglas i proveli akciju u kojoj su učitelji na početku svakog sata čitali naglas ljubavnu poeziju učenicima i svojim ih primjerom poticali na isto. Akcija je provedena vrlo uspješno, uživali su učitelji, ali i učenici koji su rekli:

„ Smatram da je vrlo korisno i poučno čitati naglas. Možda će neke učenike nadahnuti i potaknuti na čitanje, a možda i pisanje neke pjesme. Najviše nas je oduševila pjesma koju je pročitala učiteljica iz matematike. Bila je jako šaljiva i nama najpristupačnijeg sadržaja.“  Mihaela Sušec, 7.c

„ Tijekom čitanja ljubavnih pjesmi promatrala sam svoje prijatelje i zamijetila da nikom nije bilo dosadno, svi su uzbuđeno gledali, i oni najnemirniji su bili mirni, a kada bi završio jedan sat, jedva smo čekali novi sat i novu pjesmu. Većini se najviše svidjela pjesma učiteljice Nine Kavić.“ Andrea Raič

Organizirali smo i izvanučioničku nastavu unutar koje smo posjetili Interliber – međunarodni sajam knjiga i učila. Sudjelovalo je 46 učenika viših razreda koji su se svojim zalaganjem i radom istaknuli te dobili priliku uživati u izloženim knjigama, susresti se s omiljenim spisateljima, prisustvovati raznim promocijama i intervjuima, a naravno, i kupiti koju zanimljivu i omiljenu knjigu, sve pod budnim okom učiteljica Marine Sever i Martine Jug te školske knjižničarke.

Nažalost, budžet knjižnice nije bio velik, ali smo svejedno nabavili neke prekrasne knjigice, uglavnom za naše najmlađe čitatelje.

I šećer na kraju, učenik 7.b razreda Adrian Sušec natjecao se u čitanju naglas koje organizira Narodna knjižnica i čitaonica Vlado Gotovac iz Siska te Hrvatsko knjižničarsko društvo uz Mjesec hrvatske knjige. Pobijedio je na županijskom natjecanju u Zagrebu u starijoj kategoriji! Nadahnuto i zanimljivo predstavljao je Zagrebačku županiju na 2. nacionalnom natjecanju u čitanju naglas u Sisku te smo izuzetno ponosni na njega!

objavio: Maja Hunjadi Barišić   datum: 8. 12. 2014.