Geografija
Kakao i čokolada

U ovoj rubrici nalaze se materijali o kakaovcu, kakau i čokoladi. Po njima se može izraditi plan i program izvannastavnih aktivnosti, dodatne nastave ili projekta o kakaovcu, kakau i čokoladi.

Materiajli su u Word dokumentu te ih možete preuzeti i s pomoću njih izraditi svoju knjigu, lapbook ili plakat. Ogledni primjer jedne knjige možete vidjeti na https://bit.ly/ogledni_primjer_knjige. Niže u rubrici su pojedinačni materijali, a cjelokupnan materijal možete preuzeti s poveznice https://bit.ly/KakaoCokolada.

Svemir

Dragi učenici,

u ovom prilogu nalaze se prezentacije na temu svemira. Prezentacije sadržae animacije i zadatke pa je potrebno preuzeti prezentaciju na računalo kako bi vam radile animacije i zadatci. Prezentacije su velike, a imaju i puno slika i animacija te će vam možda trebati malo više vremena da ih preuzmete,

Uživajte u upoznavanju svemira.

Priloženi dokumenti:
SUNCE.pptx
SVEMIR.zip

Projekt: Voda u nama, voda oko nas, voda posvuda

Tijekom ožujka i travnja učenici 5.a, b, c i d na satovima razrednika razgovarali su o vodi i izradili  plakate. Razgovori i plakati bili su uvod u istraživanje o racionalnoj potrošnji vode u našoj školi. Istraživanje su učenici proveli na nastavi geografije. Razrednice su, u dogovoru s učiteljicom geografije, odabrale temu koja im je bliska. Tako su učenici 5.a radili strip na temu kruženja vode u prirodi, kruženje vode su prikazali kao Priču koja nema kraj ili su na odabranim riječima vježbali padeže. Pogledajte neke njihove radove:

Učenici 5. b bili su kreativni i nakon proučavanja važnosti čuvanja pitke vode izradili su znakove koje ćemo postaviti u WC uz svaku slavinu kako bi podsjetili učenike da zatvore vodu.

Učenici 5.c sa svojom razrednicom nacrtali su kruženje vode u prirodi i opisali ga na engleskom jeziku, a učenici 5.d računali su udjele slatke i slane vode i prikazivali brojčano i tablično rasprostranjenost vode na Zemlji. Pogledajte neke njihove radove:

Na nastavi geografije učenici su trebali provesti mjerenja koliko vode se rasipa nepotrebno zato jer neki učenici ne zatvore slavinu iza sebe. Kako smo u tijeku projekta prešli na online nastavu, učenici su zadatak napravili kod kuće.

„Za pokus mi je trebala štoperica, posuda s ucrtanim mililitrima te voda iz mješalice“ (slavine) - piše u svom izvješću Laura iz 5.d.

„Pustila sam vodu da 30 sekundi sasvim lagano curi, onako kako sam vidjela u školi“ - nastavlja dalje Gabriela iz 5.d.

„Mama mi je dala bočicu na kojoj pišu mililitri, ja sam puštala vodu u sudoperu i mjerila vodu, dok je mama mjerila vrijeme“- piše Enea iz 5.c.

Pokus sam izvela bez problema, bilo je jako zanimljivo i poučno, kaže Eva iz 5.d, jednako kao i Marko iz 5.c, koji je kao i svi, mjerenje ponovio tri puta da bi dobio precizniji rezultat.

Andrej i Fran iz 5.a vide svaki tjedan da voda curi, i na temelju izračuna dobili su da u jednom satu iscuri između 1 i 2 litre vode samo iz jedne slavine.

Kada je Matej iz 5.a pomnožio dobiveni rezultat sa brojem mjeseci i brojem škola u Hrvatskoj „ostao je iznenađen količinom bespotrebno potrošene vode“, kaže da je „shvatio poruke o važnosti očuvanja resursa i o održivom razvoju za buduće generacije.“ Jedino što je na kraju ostalo nejasno je, tko je taj koji ostavlja vodu i ne zatvara slavinu? Ima li samo jedan rasipnik vode ili ih je više? Kada to samo radi, a da ga nikad nitko nije opazio? Možda je među nama, ali neće priznati? Zato se nadamo da će na njega, kao i na Mateja utjecati rezultati istraživanja i da će ubuduće pametno postupati s pitkom vodom, jer samo održiva potrošnja dovodi do održivog razvoja.

Povijest

U prvom prilogu ćete pronaći upute i savjete kako napraviti dobar plakat ili ppt prezentaciju.

Za sve koji svoje učenje žele upotpuniti,ovdje su prezentacije i filmići s nastave.

Geografsko-povijesna grupa

IZVANNASTAVNA AKTIVNOST - GEOGRAFSKA I POVIJESNA GRUPA

Ove su školske godine članovi Geografske i povijesne grupe proučavali – vlakove! Pogledajte što su sve saznali, gdje su bili i kako je izgledala njihova priredba!

Članovi  Geografske i povijesne grupe Martin Kosovec (5.c),  Vanesa Kašaj, Lucija Šiftar, Karlo Smolić i Dominik Piplica (svi 5.d), Lucija Škrlec, Valerija Levanić i Josip Ratkajec  (svi 7.c) te njihova učiteljica Marija Ujlaki cijele su se školske godine bavili vlakovima.

Istraživali su povijest vlakova,  vlakove u pojedinim državama, željezničku mrežu u Hrvatskoj, probleme i specifičnosti vezane uz željeznički promet, saznali su koji je vlak najbrži, najduži vlak,kako 25 milijuna stanovnika Tokija stigne vlakom svaki dan na posao, istražili su željezničke nesreće, a pronašli su vlakove i kod Toma i Jerriyja te Shakire.

11. travnja bili su na izvanučioničkoj nastavi u Zagrebu. Vozili su se vlakom od Konjščine do Zagreba, pogledali  izložbu „Backo mini ekspres“ te rješavajući zadatke obišli zgradu Glavnog kolodvora i zgradu starog kolodvora u Zagrebu i još neke zanimljive povijesne i kulturne lokacije.

Kao rezultat cjelogodišnjeg istraživanja i učenja nastao je program-priredba koja se 31. svibnja u dva termina održala za sve niže i više razrede, a u suradnji s 2.d razredom, literarno-dramskom grupom i učiteljicom Sandrom Grošinić. Članovi Geografske i povijesne grupe vodili su program i ispričali prisutnima sve zanimljivosti koje su naučili (majstor od tehnike bio je Filip Posavec iz 8.d), 2.d razred postavio je izložbu vlakića koje su za tu priliku posudili učenici naše škole, estetskom uređenju likovnim radovima pridonijeli su učenici 2.a i 2.d razreda, a prigodan program na temu vlakova pripremile su i članovi Literarno-dramske skupine.

Bilo je zanimljivo, zabavno i poučno! Bravo!

objavio: Maja Hunjadi Barišić   datum: 5. 7. 2017.

« Svibanj 2024 »